Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Zászló fel

A franciákat utánozva, a román városokban – de főleg Bukarestben – a legváratlanabb helyeken teszik ki a trikolort. Nagy meglepetésemre, bolyongásaim során, a román főváros központi, de máskülönben nem szem előtt álló utcácskája piros téglából kirakott épületére – ahol „diplomás örömlányok” kínálták a kegyeiket – is kirakták a piros–sárga–kék lobogót. Mondják is, hogy így akarják jelezni, az ősi szakmát is törvényesíteni szeretnék.

Még oda is kirakták, ahol az állami tulajdonú egységeket külföldi nagycégeknek eladták, vagy árusítani akarnak. Olyan nagy a külföldi beruházóknak megvételre felkínáló kedv, hogy két évvel ezelőtt ennek letiltására törvényt fogadott el a parlament, de a véletlenül a kormány bársonyszékeibe pottyant három párt emberei alig várták a két esztendő leteltét, hogy felkínálhassák például a konstancai kikötőt megvásárlásra. A hírek szerint a hollandok már jelentkeztek is, nem kis summát kínálva fel. A hátrányuk csak az, hogy a Cîţu-csapat is tudja már a hollandok hátsó szándékát, éspedig visszaszorítani a vetélytársat, a konstancaiakat, hiszen ezek előnye, hogy közelebb vannak a gazdaságilag megerősödött és a termékeiket kínáló Ázsiához. Ezt az előnyt kiengedni a kézből, a román trikolort holland színekre cserélni, semmi pénzért nem szabadna. Még akkor sem, ha ezzel a schengeni térbe való beengedést, ennek évek óta történő megvétózását is megvásárolnák.

Sajnos, ez a liberális társaság ennek az országnak semmi jót nem hozott és hoz. Trianon óta a saját zsebük megtömésén kívül csak a nagyhatalmak kegyeiért gazsulálnak. Már száz évvel ezelőtt világos volt a nyugatiak számára, hogy könnyebben teljesít egy gyengén fejlett Románia, mint egy fejlettebb Magyarország. Mivel Erdélyt Romániához csatolták, így közvetlen közelről láthatjuk, sőt, érezhetjük, hogy miként engedik ki az ország vagyonát, a fától kezdve a fekete-tengeri kőolajig és gázig. Nincs olyan hét, amikor ne hallanánk, hogy egy újabb cég elkótyavetyélésbe kezdett a román állam. A kormánytól várják ennek beintését a vasúttársaság, a TAROM szállítási vállalat, a színesfémeket kitermelő bányák, többek között. Mondják, a tulajdonos változik, de a zászló marad.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük