Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ügyeljünk a demokráciára!

Már jó húsz esztendeje találkoztam először Alina Mungiu Pippidivel a román parlament folyosóin. Többször kérdezett az RMDSZ munkájáról, Románia kezdetleges demokráciájáról. Okos asszony, aki 2007-től a berlini Hertie School of Governance-ben a demokratizálódást tanulmányozó katedra vezetője. Ugyanakkor a Tiszta Romániáért csoport tagja.

A világlapok többször készítettek vele interjút Románia gazdasági-társadalmi helyzetéről, az ország demokratizálódásáról, a különböző szinteken lévő politikusok ténykedéseiről. A napokban az elbukott bizalmatlansági indítványról volt néhány szava. Éspedig arról, hogy a liberális párt az államelnök biztatására, helytelenítő szó nélkül kavarta-keverte a szavazást. Mivel az ellenzék közül bizonyos számú honatya kitámadható, elővették az iratcsomóikat a fiókból. Erre ők távoztak, nem voksoltak. Beteget jelentettek, vagy más okot hoztak fel távolmaradásukra. Ez politikai zsarolás. Ha a pénz és a zsarolás egy kézben van, akkor a demokratikus intézmények egy bagót nem érnek. Az Orban-kormánynak ez az „eredménye” minden politikával foglalkozó tankönyvben szerepelhatne kellene, mint a politikai korrupció példája. A fentiek következtében a bizalmatlansági indítványt ejtették.

De nem csak az indítvány esett el, hanem a demokrácia is elbukott. Egyszerűen Orban buktatta el, Klaus Iohannis államfő pedig jóváhagyta, akinek alkotmányos joga a miniszterelnök kinevezése, de az már nem, hogy megfenyegesse az ellenzéket. Ahányszor megfenyegeti, és nem veszi figyelembe, hogy akadnak másképp gondolkodók is, annyiszor sérti meg a legfőbb törvényt.
Sajnos, az ellenzék is alkotmánysértések sorát követte el a maga idejében, a liberális párt pedig ráduplázott, az államelnök pedig az egyeduralom felé viszi az országot. A szabadelvűnek mondott csoportosulás pedig liberális önkényesség felé kormányoz. Amikor nincsen hozzáértő miniszter, akkor odatesznek egy hozzá nem értőt, aki nem hallgatja meg a szakemberek véleményét, parancsolni akarnak, pedig demokrácia van, nem katonai diktatúra. Aki nem tud megkülönböztetni egy amatőrt egy tudóstól, az nem jó vezető – jelentette ki Alina Mungiu-Pippidi. Figyelmeztet: ügyeljünk a demokráciára, veszélyben van! És az új párt, az USR–PLUS is mind jobban folyik be a régi pártok és az államelnök antidemokratikus játékába.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük