Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Úgy jó, hogy rossz?

Az már kezd mindenki előtt világos lenni – már aki nem visel szemellenzőt –, hogy ebben az országban akad néhány ember, aki nem veszi figyelembe az alkotmányt. Nem állítom azt, hogy Románia legfőbb törvénye remek alkotás, van benne javítanivaló bőven, már ideje lenne átdolgozni, de amíg ez nem történik meg, egy jogállamban mindenkinek – ismétlem, mindenkinek – be kell tartania azt.

Létezik egy titkos háttérhatalom, amelynek tagjai fittyet hánynak az alkotmányra, s még alkotmánybírósági felszólításra sem akarják betartani. Közéjük tartozik a Korrupcióellenes Ügyészség főügyésze, Laura Codruţa Kövesi, aki ugyebár teljesen megmagyarázhatatlanul jelen volt a 2009-es elnökválasztás utolsó éjszakáján tartott titkos megbeszélésen, amikor megváltozott, pontosabban megváltoztatták a voks eredményét. Az eseményt kivizsgáló parlamenti bizottság elé hívták, de nem akart menni. Egy másik főügyésznek – ez már az országé –, bizonyos Augustin Lazărnak az nem tetszik, hogy a máskülönben semmilyen pártban nem lévő kitűnő jogász, Tudorel Toader igazságügyi miniszter vizsgálatot kezdeményezett az ügyészségi vezetők „menedzseri tevékenységének” kiértékelésére, de az alkotmánybíróság által jelzett törvények javítását is célba vette, főleg az ügyészségek vezetőinek kinevezését változtatná meg. Az egész ügyet úgy állították be, hogy a korrupcióelleni harcot akarják ezzel gátolni. Hát a korrupció ellenes ügyészek háza táján is jól jönne egy ellenőrzés, hiszen az állami pénzeken igen csak megvagyonosodtak. Akárhogy számolunk, és bármilyen magas bért kapnak, a vagyonok értéke nem jön ki belőlük.

És mint ilyenkor lenni szokott, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete, Hans Klemm – feladatkörét túllépve – óva intette a román kormányt és a parlamentet, hogy az ügyészségek úgy jók, hogy rosszak, és ezekhez ne nyúljanak. A demokrácia példaképének képviselője tehát nem szereti a demokratikus lépéseket. Mert ugyebár a parlamentet a nép választotta, az ügyészségek vezetőit meg kinevezik. És ez nem mindegy.

Az ügyészségi kinevezéseket, úgy amiként az alkotmány írja, a bírák függetlenségét garantáló Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsának jogkörébe szeretnék tenni. Az itt dolgozó bírák többsége ezt helyesli, az ide besorolt ügyészek nem. De Klemm tiltakozik. Talán csak nem az USA gyarmatának gondolja Romániát? Hát akkor ezt is be kellene írni az Alkotmányba.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük