Zelenszkij packázásai
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Terjed a közösségi médiában egy cikk, amely 14 pontban foglalja össze, hogy miért szeretne minden diák Finnországban tanulni. Elsősorban azért, mert az oktatás gyerekközpontú, a diákot partnernek tekintik, például nem kell magázniuk a tanárokat, pedig a finn nyelvben is megvan ez a társalgási forma. Ami még nagyon jó, hogy nincs házi feladat, esetleg valami kreatív és vicces, amit közösen oldanak meg a gyerekek. Nincs egyenruha, nem kell egyformán kinézni és egyformán gondolkodni sem. A diákok bármikor felszólalhatnak, véleményt nyilváníthatnak, vitázhatnak, igen, a tanárokkal is. Naponta mindössze 4 órát tartózkodnak iskolában, és ebben benne van az ebédszünet, bőséges és finom ételekkel, de az is, hogy akár óra közben felálljanak, és nyújtózzanak egyet a tornaeszközön, amely minden osztályban fellelhető, vagy lefeküdjenek egy díványra, és úgy hallgassák végig az órát. Osztályzatot nem kapnak, külön-külön értékelik őket a pedagógusok.
Ehhez képest nálunk a 11 éves gyerekem minden nap fél 3-ig ül az iskolában, hazaér, eszik, és körülbelül fél 4-től este 7-ig tanul, és ez csak a kötelező, nincs benne a plusz pontot érő külön házi. Hétvégére mindig van házi feladat, beosztva, hogy mikor mit oldjanak meg. Nincs esély hétvégi kirándulásra, mert nem lesz meg a házi. Aztán ugye itt nemcsak osztályoznak, de a rossz jegy egyenesen fenyegetés is, és akkor is megkaphatja, ha hiányzik a házi.
Az egyenruha elvileg kötelező, akkor is, ha a törvény mást mond, szülőértekezleten pedig én kaptam gyomorgörcsöt a rugalmatlanságtól, és attól, hogy egy óra alatt legalább 120-szor hangzott el a 8. végi vizsga, mint fenyegetés. Ötödik osztály elején. Nem beszélve arról, hogy 4. és 5. osztály között óriási a szakadék, mindenből.
Igazából egyetlen közös pont nincs a finn oktatási rendszerrel. Ezek a fő gondok, nem az, hogy elhülyülnek a gyerekek két hét vakáció alatt vagy online, illetve nem. Tudom, vagyis nem tudom, miért nem lehet nálunk is finn rendszerű oktatás, hiszen ott is ugyanilyen rossz volt néhány éve a helyzet, de gyorsan váltottak. Mindenki a rendszert okolja a hazai hibákért, de az, hogy tanárként hogyan viszonyulok a gyerekekhez, hogyan adom át a tudást, kérek vagy követelek, büntetek vagy jutalmazok, az emberen múlik, nem egy rendszeren.