Székelyek két jégfronton

Az erdélyi és anyaországi, valamint romániai magyar sportkedvelők számára 2021 tavasza olyan sportcsemegét ígér, ahol illik és ajánlott mellőzni a nemzeti önérzetet s a politikát. A koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott divízió IA jelű (régi B-osztály) jégkorong-világbajnokságon a Magyarország – Románia mérkőzés dönthet az élvonalba jutásról vagy a kiesésről, esetleg lehet semleges. Könnyen előfordulhat, hogy percekig csak magyar nemzetiségű játékosok lesznek a jégen, vagy pedig magyarok a két válogatott nem magyar honosítottjaival együtt.

Papíron a magyarországi csapat a csata esélyese, de a 2020. február 8-i, nottinghami olimpiai selejtező jelzésértékű a romániai válogatott gyors szintlépésének szempontjából. Az öt éve elitligás és oda visszaigyekvő magyar válogatott nehezen, csak a hosszabbítás aranygóljával tudott győzni 3–2-re.

Országok közötti magyar–román férfi felnőtt jégkorongmérkőzés csaknem hetven volt, ezek egyharmadát nyerte Magyarország csapata, és hat évtized alatt alig öt-hat döntetlent jegyeztek! Világbajnokságokon a két válogatott eléggé ritkán keresztezte egymás útját. Legutóbb 2007-ben, a divízió I-ben (B-osztály) Hun–Rou 5–3, a román válogatott góljait székelyföldi magyarok ütötték (Elekes, Moldován 2). Előzőleg a 2003-as divízió I-ben Hun–Rou 4–4 (három gól a székelyföldi Elekestől), az 1998-as C-osztályban, Budapesten Hun–Rou 3–2 (a román válogatott egyik gólszerzője a székelyföldi Csíki). Hogyha az utóbbi 60 esztendőt három részre osztjuk, az első harmadban egyértelmű a romániai fölény (mindig székelyekkel), a második harmadban már megmutatkoznak a magyarországi felzárkózás eredményei, a harmadik harmad pedig meggyőző magyarországi fölényt mutat. A csoportosítások története során a román válogatott egyszer volt az elitben (1977), a magyar nemzeti csapat kétszer (2009, 2016). Olimpiai szereplések: Magyarország 1928-ban 11., 1936-ban 7., 1964-ben 16. Románia 1964-ben 12., 1968-ban 12., 1976-ban 7., 1980-ban 9.

A magyar válogatott keretnek minimum 5–6 székelyföldi játékos lehet tagja a 2021-es világbajnokság előtt, a román válogatottban 15–20 lehet a székelyföldi magyar kerettagok száma. A székelyföldi magyarok bárminemű döntését minden esetben ildomos és sportszerű megértéssel fogadni. Bármelyik ország nemzeti csapatát választják, ők mindenekelőtt és mindenekfölött sportolók.