Sikerek argeşi vizeken

A házigazda román sportolóknak kesernyésre, a vendég magyaroknak mézédesre sikeredett az U23-as és junior kajak–kenu világbajnokság. Helyszín az Argeş megyei Piteşti városhoz közel, a Bâscov és Budeasa községek határán kialakított vízi sporttelep. Szervezők: Románia Kormánya, a román Sport- és Ifjúsági Minisztérium, a Nemzetközi Kajak–kenu-szövetséggel (ICF) karöltve.

Az augusztus 1–4. időszakban lezajlott két korosztályos világbajnokságon összesen 36 döntő futamra került sor, a B-döntőket leszámítva. A 36 lehetségesből 10-szer aranyérmesek a magyar versenyzők, az ezüstök száma 6, a bronzoké 5. Nem is szükség külön hangsúlyozni, a több mint 60 résztvevő ország között ismét toronymagasan Magyarország volt a legeredményesebb.

A román sportolók számára kisebbfajta dráma, hogy a 36-ból egyszer sem sikerült győzni, a házigazdák tarsolyába csupán 3 ezüst került, bronz nélkül. A Carp–Strat kenu páros az U23-as korcsoport vasárnapi döntőjében arasznyira volt a győzelemtől. Ezt mutatja a végeredmény: 1. Kitewski–Zezula (Lengyelország) 1 perc 48,636 másodperc, 2. Carp–Istrati 1 p 48,708 mp, tényleg centikben mért különbség. A román párost a „jövő embereiként” szokták emlegetni a sportág kenu versenyszámában. Múlt emberei aligha szeretnének lenni, hiszen a 2016-os riói olimpia előtt nem sokkal fennakadtak a doppingvizsgálaton. A büntetést letöltötték, tokiói revánsra készülnek.

A nemzetközi hírekben piteştiként megjelölt világbajnokság éremtabellájának az élmezőnye (együtt a két korcsoport eredményeivel): Magyarország 10 aranyérem, 6 ezüst, 5 bronz, Németország 6–3–4, Kanada 3–2–1, Lengyelország 3–2–1, Oroszország 3–2–1, Fehéroroszország 2–2–5, Ausztrália 2–1–0, Üzbegisztán 2–1–0, Spanyolország 1–2–4, Kína 1–1–3, Kuba 1–1–2, Nagy-Britannia 1–0–0, Litvánia 1–0–0, más ország nem szerzett aranyérmet.

A magyar küldöttség úgy lett fölényes első, hogy az U23-as korcsoportban még versenyezni jogosult néhány kiváló sportolójuk nem volt ott, ők a szegedi felnőtt világbajnokságra (aug. 21–25.) készülnek, amely olimpiai kvalifikációs viadal. Ha minden jól megy, Tokióban lehet olyan női kajak döntő, ahol két magyar egység küzd az aranyéremért…