Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rendhagyó adventi gondolatok

„Don’t Call Me Nigger, Whitey” – azaz ne nevezz engem niggernek, te fehérség. Talán olvasóim közül némelyek emlékeznek erre a slágerre, 1968-ban a Szabad Európa recsegő műsoraiban hallgattuk disszidensi áhítattal.

Szegény Pierre Webo. Őszintén sajnálom. Ahogy őszintén sajnálom Seabastian Colțescu bírót is. Szeretek eljátszadozni a gondolattal, hogy egy vitában, egy peres ügyben mindkét fél ügyvédje én vagyok és dörgedelmes érveket kotorászok elő eszem és érzéseim tarisznyájából. Mit érezhetett a kameruni segédedző, amikor a „negru” szót hallotta, amely az ő fülében negróként csengett. Csakhogy kovidos időben drukkereket sem engednek be a stadionokba, nemhogy nyelvészeket, akik elmagyarázzák, hogy románul a negru semmi sértőt nem tartalmaz. És hát ha egy csoportban öt fehér és egy színesbőrű ember van, a román bíró hogyan azonosíthatta volna egy tíz másodperces beszélgetésben a pofázó stábtagot: az a rövidebb cipófűzős, azt állítsd ki!?

Rettenetes bábeli átok áldozatai mindketten. Nem értjük egymás nyelvét, tehát nem értjük egymást sem. Milyen egyszerű lett volna fél percben tisztázni a félreértést. De nem. Inkább lett belőle ordítozás, botrány, további megbélyegzés.

A Biblia (Bírák könyve 12. fejezet) beszámol egy ősrégi törzsek közötti leszámolásról, 42 ezer áldozattal. Hogyan ismerték fel az ellenséget? Azok nem tudták kimondani helyesen a shibóllet szót. Selypítesz? Kibelezünk.

Mimóza-érzékenyek vagyunk, ha bántanak. Normális. Amikor lebozgoroznak, fáj. De más nép attól még lehet huncut, drótos, szőröstalpú, kutyafejű vagy büdös.

Ám ne maradjunk keserűségünkben. De jó, hogy a zene győzedelmesen átgázol a Bábel által felállított korlátokon. (Wagner Hitler imádott zeneszerzője volt, de ugyanakkor Lenin temetésén egy 500 tagú fúvószenekar játszotta a Sigfried búcsútémáját). Álljunk meg egy percre rohanásunkban. 250 évvel ezelőtt született Ludvig van Beethoven. Keresd meg, olvasó, a youtube-on legalább az Egmont nyitányt. Amely a Magyar Rádióban az ötvenhatos forradalom napjait végigkísérte. Nyolc perc. Hallgasd a heroikus, emberfeletti csodás harmóniát. Mert békére vágyunk, minden ránk ülepedett mocsok ellenére. Jöjj, áldott Béke. Jöjj, áldott Békét hozó!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások