Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Pléhfenyők a láthatáron

Műfenyőt kellett volna írnom, mert bár nagyon sok pléhből készül, az emberi találékonyság minden kéznél lévő anyagot felhasznál, hogy karácsony fára emlékeztető tákolmányt készítsen, és azt feldíszítse. Persze, a legtöbben rendes fenyőt – vagy ezüstfenyőt – szereznek be, de nagyon sokan Kínában vagy Lengyelországban gyártott műfenyőt vásárolnak vagy vesznek elő a tavalyról. Annyi bizonyos, hogy az ünnepek múlásával rengeteg lekonyult ágú fenyőfa vár ránk, amiket tüzelőként és felaprítva, komposzt készítésére használhatunk fel.

Addig is egyes nagyvárosokban acélrudakra felerősített, idomtalanabbnál idomtalanabb pléhdarabokkal és más tárgyakkal találkozhatunk. A bukaresti Ifjúsági Palota udvarán például covidos oltóanyag-fiolákból készített fenyőfa-utánzattal. A legtöbb benne a Pfizer–BioNTech-vakcina volt, de az alapjaiban néhány Moderna is felfedezhető.

A másik bukaresti érdekesség a képviselőházhoz közeli parkban köszön ránk, azt lécekből, deszkából tákolták össze. Gömbök, girlandok, füzérek, na meg színes lámpák díszítik. Jó néhányan üres sörös és kólás dobozból készítették az ékíteni valót. Több begyűjtőhelyen traktor- és gépkocsi-abroncsokból áll a fenyőutánzat, de láthattunk már üvegekből összeragasztott karácsonyfa-másolást is.

Bent, a családi otthonban meg sem lehet számolni az ötleteket. Van, aki nyakkendőkből állított össze fenyőmásolatot. Gazdasszonyok a száraz tésztát varázsolták fenyő-replikára, divathölgyek horgolt blúzba öltöztették a plafonról lelógatott fenyőfát. Gyakori az ilyen lelógatás, főleg műfenyővel teszik ezt, esetleg arany és ezüst szálakra kötött gömbökkel ékítve. Néhol egy ruhaakasztó vagy egy esőkabát is díszíthető, ám a legcsodálatosabb karácsonyi fenyőt szennyes ruhákból sikerült kihozni, a tetején egy csillaggal.

Egyébként nagy a harc a természetes fenyőket nevelők és műfenyőket gyártók között. Az utóbbiak a természetvédelemre hivatkoznak, az előbbiekhez tartó kanadai cég szerint a vágott fenyő összességében sokkal környezetbarátabb, mert a PVC-ből készült átlagos élettartama hat év, ezután valószínűleg a szeméttelepen köt ki, és újrahasznosítása rendkívül drága. Húsz évig kellene használni, hogy mindez megtérüljön.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük