Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem működhet az igazságszolgáltatás

A számok nyersek, tényszerűek, és igen nehéz velük vitatkozni. Azok a számok, amelyeket a román legfőbb ügyész közölt, pedig egyenesen megdöbbentőek.

Az első szám, ami mellbe veri az embert, hogy Romániában 2500 ügyész dolgozik. Minek kell ennyi? Ennyi bűnöző nem lehet még Romániában sem – gondolhatnánk naivan. Dehogynem. Jön a következő szám: egymillió-hétszázezer) ügy van folyamatban az országban. Ha nem hiszünk azoknak, akik azt mondják, hogy 15 millióan vagyunk, de a 19 millió sem reális, hanem belőjük középre, 17 milliósra az ország lakosságát, akkor minden tizedik polgárnak (beleértve a tegnap megszületett csecsemőt is) van peres ügye.

Egy pillanatig gondolkozzanak el, hogy ismerőseik körében (gyerekeket is beleszámítani!) hány embernek van peres ügye? Mondjuk, százból egynek? Mert akkor rengetegen kell lenniük azoknak, akiknek nem egy, hanem öt–tíz, vagy annál is több pere fut a különböző rangú bíróságokon és törvényszékeken.

S ha már belementünk a számokba: ha a perek egyenlően oszlanak el az ügyészek között, akkor mindeniknek 680 kivizsgálás alatt álló ügye van. Ami azt jelenti, hogyha mától egyetlenegy új ügy sem lesz, és minden ügyész minden munkanapon lezár egy ügyet, akkor kicsivel több mint három év alatt tudják felszámolni a hátralékot.

S az új ügyek száma nem áll le, hanem ütemük növekszik. Az ügyészek száma pedig nem állandó, hanem a következő két évben legalább ezerrel csökkeni fog. Az igazságügyi törvények módosításai közé tartozik ugyanis, hogy az ügyészek 20 év munka után elmehetnek nyugdíjba. Ez most több mint 750 embert jelent. Sőt: a következő két évben egyetlen fiatal ügyész sem kezdi meg a munkáját, mert egy másik módosítás szerint az eddigi kétéves szakosodás helyett négy év lesz a kötelező. Ez lehet indokolt, csak éppen azt jelenti, hogy a következő két évben nem lesz végzős tanuló, azaz kezdő ügyvéd (ennyit az „alapos” hatástanulmányról). A helyzet tehát nem javul, de legalább romlik… 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük