A derékba tört életű költő
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Fiat justitia et pereat mundus? Legyen igazságszolgáltatás, ha el is vesz az egész világ?
I. Habsburg Ferdinánd mondása, de nem tőle ered. Seneca, a római filozófus írásából tudjuk, egy kormányzó dühében halálra ítélt egy katonát, aki szabadságáról társa nélkül tért vissza, ugyanis logikája szerint csakis megölhette bajtársát. Amikor a hóhér már-már lecsapott a szerencsétlenre, megjelent az eltűnt társ, a kivégzést irányító százados rögtön leállította a véres ceremóniát. A kormányzó pedig még nagyobb dühében mind a hármat kivégeztette, az elsőt, mert volt már ellene egy ítélet, a másodikat, mert miatta egy ártatlant elítéltek, a századost meg azért, mert megakadályozta az igazságszolgáltatás működését. Ruat caelum – fogalmazott őkormányzósága – ha le is szakad az ég, egy Habsburg persze hogy még rátett egy lapáttal.
Nem tartom normálisnak, hogy egy száraz paragrafus rátaposson a való életre. Az emberek a helyhatósági választáson megszavaznak egy jelöltet: egyént, akit jól ismernek, bíznak benne – és akkor egy bíróság megsemmisíti akaratukat. Szebenben Astrid Fodor háromszor annyi szavazatot kapott, mint a második jelölt, de nem lehet polgármester, mert „összeférhetetlen”. Ugyanis évekkel ezelőtt, miközben alpolgármesteri tisztségben dolgozott, egy iskola és egy óvoda vezetőtanácsának tagja volt. Na, képzeljük el! Befolyásolta a krétakiutalást? Két plüssmacival többet irányított protezsált ovija felé? Nevetséges. És látom, a megyében is egy faluban nem a helybéliek véleménye számít, hanem egy bírói határozat. Ám ha Olaszországban és az USA-ban holmi vidéki bírók meghiúsíthatják a védelmi intézkedéseket, mi még jól állunk…
Radnóti emlékezéseiben megemlíti, hogy Eszter, a cselédlány, esténként az Apokalipszis némely jelenését mesélte el részletesen. Igen, egy cselédlány. Milyen bibliai, milyen klasszikus kultúrával a batyuban ballagnak el a mai diákok?
A japán úszóválogatott kapitányát felfüggesztette a szakszövetség – mert félrelépett. Igen, megcsalta a feleségét. Megfelelő mea culpa, nyilvános bocsánatkérések után talán még kap egy esélyt az olimpiáig. A japán fejfogás szerint egy sportoló példakép is kell legyen, nem csak ügyesen mozgó izompacsirta. Más idők, más világ, pedig ugyanazon glóbuson bandukolunk.