Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Merénylet a demokrácia ellen

Vigyázat, csak óvatosan lapozgassák a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság legfrissebb jelentését, mert az első döbbenetet mindjárt egy másik követi, és mire a dokumentum végére érnek, már köpni, de nyelni sem lesznek képesek. Szóval óvatosságból azért egy pohár vizet készítsenek elő maguk mellé.
A dokumentum legidézettebb elemévé a bizottság egy becslése vált, miszerint bő 10 év alatt (2005 és 2016 között) a szolgálatoknak sacc per kábé 6 millió állampolgárt állt módjukban lehallgatni. A kiállított engedélyek (311 ezer) és a felhatalmazásonként számolt 20 fős átlag (de egy végzéssel akár 80 személyre is kiterjeszthették a megfigyelést!) adja ezt az elképesztő számot. A notórius korrupcióellenes ügyészség (DNA) természetesen cáfolja az adatokat, azt állítva, ők maguk csupán 36.406 személyt hallgattak le ezen időszak alatt (ehhez a számhoz persze még hozzá kell adni a képlékeny értelmű nemzetbiztonsági okokból történő megfigyeléseket is, melyek száma szintén elképesztő méretekre nőtt, a visszaéléseket pedig az erdélyi magyar közösség is megsínylette: lásd a székely „terroristák” meg a kolozsvári alpolgármester-asszony esetét).
De végigolvasva a jelentést, nem igazán marad tétje a hatalmi ágak között kirobbant számháborúnak. Mert a lehallgatott állampolgárok volumene csak egy tünete annak a kórnak, ami 10 évig rágta titokban a román jogállamot, annak értékeit és demokratikus intézményeit. A bizottság pontokba szedi a Legfelsőbb Védelmi Tanács, a bűn­üldöző szervek és a titkosszolgálatok cinkos együttműködését, melynek során sikerült az alkotmányt, az állampolgárok szabadságjogait, de még a választott tisztségviselők, a parlament jogait is lábbal tiporni.
Nem túlzás: 1. a védelmi tanács egy jogszabály-módosító határozata tette lehetővé a lehallgatásokat, holott ennek a testületnek nincs törvényhozói hatásköre; 2. a megfigyelések száma a választási években látványosan megugrott (vagyis megdolgozták a népképviselet személyi állományát); 3. az előző parlamenti ciklusban pedig több mint 100 (!!!) törvényhozót, köztük a szenátus elnökét is lehallgatták, de még kormánytagokat is!
„Kell még valamit mondanom, Ildikó?”

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük