Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Logikus

Förtelmes bűnesetek hallatán elszabadulnak az indulatok. Lelőni! Ott dögöljön meg, nem folytatom. Dosztojevszkij írja a Karamazov-ban – valós történetre utalva –, hogy Svájcban egy fiatal, analfabéta pásztor meggyilkolta a jótevőjét. Elfogták, halálra ítélték. Közben kegyes, vallásos hölgyek látogatták, megtanították írni-olvasni, evangéliumot adtak a kezébe. A fiú, aki életében először kapott szeretetet, teljesen megváltozott: szelíd, kedves ember lett belőle. Aztán a megfelelő búcsúzkodás után levágták a fejét. Pityeregtető röpiratot írtak róla, és kész.

Az író felteszi a kérdést: amikor gonosz volt, senki nem próbálta jobbá tenni. Amikor pedig jó ember lett, megölték. Logikus?

Tanulmányok bizonyítják, hogy a 6 év börtönnél nagyobb büntetés javító hatása gyakorlatilag nulla. Akitől elveszik a szabadulás bármilyen esélyét, az megvadul. Még jobban megvadul. Nincs veszítenivalója. Amíg él, az állam – én, te, ő – fizet, hogy ne tegyen még nagyobb kárt. Miért változna meg? Ha holnap angyal lesz belőle, akkor is ott rothad meg, a dutyiban. Ha én hiteltelen vagyok, tessék elolvasni a Pillangót.

Logikus?

Magyarországon mintegy félszáz tényleges életfogytiglanra ítélt személy van, az őrizésükre költött pénzből egy község vidáman megélne.

(Csak úgy eszembe jut, hogy Werner von Braunt az amerikaiak nem kötötték fel, hanem a kezére adták a NASA-t.)

(Második zárójel: egy tanulmány szerint 800000 alkoholfüggő van Magyarországon. Ha az állam – vagy mondjuk inkább: a társadalom – ezt elnézi, van-e erkölcsi joga a bumm-bumm ítélkezésre?)

(Miért ne lenne egy harmadik zárójel is: a Biblia törvénye nem ismer börtönbüntetést. Az alapelv a jóvá tevés. Lopott – fizesse vissza. Fizettessék vele vissza.) Logikus?

De úgy tűnik, sokaknak az a legfőbb boldogság, hogy minél több embertársunk rácsok mögé kerüljön, lásd a közelmúlt tüntetéssorozatát. Elfogad egy százast – lecsukni! (Itt is egy zárójel: ha a „miénk”, akkor ártatlan áldozat, sőt, hős, legyen bár ezerszer korrupt vagy őrült provokátor.) Többet nem kérdezem, hogy logikus-e.

Zubreczky Antal

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük