Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Harmonikus román kisebbségvédelem 

Az Európai Bíróság elutasította Romániának Minority Safe Pack (MSP) kisebbségvédelmi kezdeményezéssel szembeni óvását. Ezt követően Bukarest, védve álláspontját, közzétett egy nyilatkozatot, melyben kifejti, hogy ugyan a polgári kezdeményezések án-blokk valóban hozzájárulhatnak az európai törvényhozás demokratikus deficitjének, legitimitáshiányának mérsékléséhez, ennek ellenére mégsem tudja támogatni a szóban forgó javaslatot, mert az EU alapszerződésébe foglalt föderatív illetékességek kiterjesztését vonhatja maga után – a nemzetállami hatáskörök kárára. A román külügy szerint a kisebbségvédelem nem európai ügy, annak továbbra is kizárólag nemzetállami hatáskörben kell maradnia.

Hirdetés
Hirdetés

Mert ugyan hol máshol védenék a legnagyobb ügybuzgósággal és jóhiszeműséggel a nemzeti kisebbségek jogait, mint egy, a többségi etnikai közösség elvén szerveződő, szuverén nemzetállamban? Ugyebár. Mint Romániában, ahol a kisebbségi intézmények érvényesülését lehet szabotálni a jogállamra hivatkozva, vagy éppen halasztani a nemzetközi vállalásokat és a jogalkalmazást a kedvezőtlen belpolitikai konstellációkra, vagy a „közvélemény” képlékeny és manipulálható mérőedényére hivatkozva. Hogy ti. „a társadalom nincs még felkészülve rá”. Persze ez is üres szólam a toleranciával ellentétes előjelű, éppen a politikai pártok és a média által gerjesztett, állandó és szűnni nem akaró kisebbségellenes hangulatkeltés tükrében.

A parlamentáris demokráciát és a jogállamot hóbortos díszletnek tekintve, pár éve a román titkosszolgálatok nyíltan nemzetbiztonsági fenyegetésnek nevezték az erdélyi magyarok demokratikus jogemancipációs törekvését. Idén ősszel pedig, bizonyítékul, hogy mennyire szerteágazó a „példaértékű kisebbségvédelem” eszköztára a nemzetállami hatáskörben, Concordia 2019 fantázianévvel (avagy Harmónia 2019) a hadsereg – kinek feje Iohannis államelnök – szimulációs hadgyakorlatokat szervez a Székelyföldre – az ukrajnai orosz, hibrid hadviselés kivédésére. Nem túl hízelgő analógia, lássuk be. A román állam a kisebbségi kérdést továbbra is leginkább fenyegetésnek látja, tehát militarizálja, ahelyett, hogy az európai jogharmonizáció útját választaná. [sóhaj]

Pozsony János Csaba

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük