Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Álom a sínek mentén

Találkozott a két ország külügyminisztere, Szijjártó Péter és Teodor Meleşcanu, utána hallom, olvasom, hogy Budapest és Kolozsvár között gyorsvasutat indítanak. A magyar kormány már el is különített egymilliárd forintot a vasútvonal-terv megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. Erre fel a román kollegája rálicitált, hogy ezt meghosszabbítják, egész Bukarestig. Na, erre felkaptam a fejem, mert éppen ezen az útvonalon – Bukarest–Budapest–utazom a leggyakrabban és tudom, az évek során órákkal hosszabbodott a menetidő. Mondjuk, hogy a vagonokat kicserélik – utaztam olyannal is, amit a múzeumból szedtek elő, mert a Kék nyilak kikészültek, hát előszedték a rongyos régieket – azonban az infrastruktúrát, a vasúti alapépítményt – ezt évek óta alig javították – szinte teljesen fel kellene újítani. Nincs olyan évszak, amikor ne lenne szükség ezek toldozására-foldozására, mert hol a leömlő vizek mossák el, az átereszek betömődtek, tönkrementek, hol pedig az évek roggyantatták ezt meg. Akad olyan táv, ahol óránkénti húsz kilométeres sebesség a megengedett. Aztán az állomásokon egy megfelelő peront sem tudnak összehozni. Nincs pénz rá.
Dan Costescu, szállításügyi exminiszter szerint jó lenne, ha egy normálisan közlekedő szerelvényt sikerülne elindítani. A szakember, Köllő Gábor, egyetemi tanár szerint pedig ez a terv egy ábránd, mert Nagyváradtól Kolozsvárig a negyedszázada magára hagyott infrastruktúrát teljesen újra kellene építeni. Ez pedig rengeteg pénz, nem csak néhány millió forint. Meg aztán eddig egy valamirevaló autósztrádát nem tudtak Budapesttől Bukarestig megépíteni, és nem a pénzhiány volt az oka. Mondhatták volna végállomásnak Konstancát, Isztambult, de akár Dél-Afrikát, teljesen mindegy. Álom az egész.
Egyébként Teodor Meleşcanu már másnap rá is cáfolt mindenre. Semmit nem írtak alá. Csak úgy beszélgettek egy csésze kávé mellett. Még a fekete-tengeri gázszállítmány is csak elgondolás, a messzi távolban dereng. Sőt, megkockáztatom, hogy ha már parafálták a szerződéseket, akkor is kérdőjeles a megvalósítása. Emlékszem, ugyancsak egy magyar kormányküldöttség jött, és a Bolyai Tudományegyetem, tehát egy kevesebb pénzbe kerülő intézmény beindításában egyeztek meg. Szóban. Akkor a parasztpárt volt a hatalmon. Szinte negyedszázad telt el azóta.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások