Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A tény és a valóság

A belpolitikai fronton csúnya gyanúba keveredett Augustin Lazăr legfőbb ügyész, és az őt kinevező liberális államelnök, Klaus Johannis. Ha igazak az igazságügyi miniszter nyilatkozataiban megjelent állítások, a dolog még akár a funkciójukba is kerülhet. Az előbbi esetében erkölcsi, míg az utóbbi esetében politikai értelemben. A vád komolyságára való tekintettel, olyan mély csorba pattanhat a megnevezett úriemberek integritásán, minek következtében teljességgel alkalmatlanná válnak azon állami közméltóságok és közfunkciók megszemélyesítésére, képviseletére és ellátására, mit a betöltött hivataluk köztekintélye megkövetelne.

Persze, várjuk ki a végét, de a kirobbant botránynak messze mutató politikai következményei lehetnek. Hiszen gondoljunk csak bele, az inkriminált két személy az ellenzéki korrupcióellenes narratíva utolsó két, még a saját lábán álló bástyája. Mi több, nem elég, hogy az ügy kapcsán hitelét vesztheti az államfő, de a kompromittálódott főügyész kinevezését előterjesztő, megbízatásáról politikai döntést hozó Cioloș-kormány maradékának maradék szakértői nimbuszát is beránthatja.

Egyelőre az ügy még ott tart, hogy mindkét szereplő, mind az igazságügyi miniszter, mind pedig az államfő zsarolásával vádolt főügyész a nyilvánosságban pengetik a szablyáikat, kölcsönösen azzal vádolva egymást, hogy manipulatív módon értelmezik a tényeket. Mivel ezek dolgában úgy néz ki, már egyetértés van, ahhoz képest, hogy korábban Lazăr még tagadta, hogy egyáltalán létezne a gyanúra okot adó irat. Azóta már félreértésről, a jegyzője által elkövetett apró hibáról beszél. Ám úgyis, a jelenlegi tény­állás szerint valóban része volt a főügyész pályázati dossziéjának egy, a kinevezését mérlegelő személy, Johannis államelnök ellen folyó nyomozás berekesztését elrendelő parancs. Vagyis jó okkal feltételezhető, hogy ha nem is zsarolásról van szó, de finoman fogalmazva, legalábbis részrehajló ítéletre gyúrt Románia vádhatóságának jelenlegi feje.

Ez pedig nagyon rossz fényt vet a főügyészi hivatalt betöltő személy alkalmasságára, de vele együtt az államfő döntésére is, hogy végül mégiscsak mellette tette le a voksát. De várjuk ki a végét, mert Johannis egyelőre hallgat.

Pozsony János Csaba

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük