Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A német példa

Nem kell azon sokat búcsálódni, hogy az államelnök, Klaus Iohannis miért fordult az ellenkező oldalhoz, és miért a szocdemeket kérte fel a liberálisokkal való koalícióra, sem csodálkozni, hiszen nemrég az ősöknél járt, Németországban, ahol a szocialisták nyerték a választásokat, és a keresztény-demokratákkal lépnek együttműködésre. Azt előre tudni lehetett, hogy a koalícióba lépett úgymond jobboldali pártok az érdekellentétek miatt szét fognak menni, és mint azt sejteni lehet, most sincs olyan erő, amely összetarthatná a kormányozni tömörült alakulatokat. A liberálisok – legalábbis a gazdasági szakemberek szerint – szaktudás híjával vannak, nem vezetőknek valók, a szocialisták pedig, amíg hatalmon voltak, karrieristákkal hívták fel magukra a figyelmet. Csak remélni lehet, hogy ezeket lekoptatták. Érdekes, hogy az RMDSZ-nek a liberálisokkal gyűlt meg a baja, hiszen minden minisztériumot, ahová egy kis pénz gyűlt össze, maguknak akarták. Végül Cseke Attila került a fejlesztési minisztérium élére.

Egyébként a korábbi kormány gyülevész hadát Klaus Iohannis toborozta össze teljesen alkotmányellenesen. Ahogy mondotta, „félretoltam a győztes szocdemeseket, a fejükre ültem”. Most issza a levét.

Hiába, hogy a választáskor mennyien voksoltak a liberálisokra, az életszínvonal-csökkenés miatt népszerűségi mutatóik leromlottak, egyedül semmiképpen nem alakíthattak kormányt. Kellett a pártok összefércelése. Viszont ha a fejlett demokráciával rendelkező országok példáját vennénk alapul, akkor csak a tények számítanának, vagyis: ki szerzett több szavazatot. Ilyenkor azt kell megbízni elsőként kormányalakítással; ha nem ez történik, előbb-utóbb felmerülnek a kérdőjelek.

Ami a gazdaság helyzetét illet, hát az siralmas. A vad liberalizmusnak engedtek szabad utat, hogy majd az árát kihozza a kereslet-kínálat. Van, ahol igen, van, ahol nem. Az üzemanyagnál például nem. Itt szükség lenne, mint más országokban, a lakosság megsegítésére. És kíváncsian lessük, lesz-e gazdasági, társadalmi projekt, amely nyomán felvehetik az EU nyújtotta segélyeket. A „Normális Románia” és a „Tanult Románia” nem ilyen projektek, inkább elkopott szlogenek. Ezekre semmi nem adnak!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük