Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A ma társasélete

Ha a mai kor emberét megkérdezzük, miért nem él társaséletet, miért kerüli a társasági találkozókat, azonnal kész a felelet: nincs elég jövedelme hozzá. Ebben nagyfokú tévedés van. Mert az emberek örömet találhatnak egymás társaságában anélkül, hogy súlyosabb kiadásokkal járna. Mert nem szabad szem elől tévesztenünk a mértékletességet, ami úgyis a mai súlyos gazdasági válságunk egyik legsúlyosabb parancsa. Nem szükséges okvetlenül valakit megünnepelnünk, de nincs is szükség az úgynevezett „revánsra”, amelyik csak a másik fél hiúságát szolgálja azáltal, hogy túl akar tenni múltkori meghívóján. Éppen ezért csak azokat invitáljuk meg, akiket szeretünk, és akikről tudjuk, hogy szívesen jönnének el.

Minden ember örvend annak, ha vele is foglalkoznak. Ez pedig csak a kis társaságokban valósítható meg, melyekben nincsenek „nagyhangúak”, állandó dicsekvők, okoskodók. És még valami… Ha társaságunkban idősebbek is tartózkodnak, véleményeiket hallgassuk meg, ne replikázzunk velük.

A ruhakérdés se okozzon fejtörést. Ha embertársainkat gyakran abban a ruhában látjuk, nem szégyen. Rá vagyunk kényszerítve a takarékosságra, mert gyenge anyagi helyzetünk lehetetlenné teszi a sok-sok ruha beszerzését, ha csak nem a ma annyira divatba jött túrkálókat látogatjuk gyakran. Legyen tehát bátorságunk bevallani szegénységünket (tisztelet a kivétel), amit nem a lustaságunk okoz, hanem az alacsony átlagkereset, de ennek dacára érezzük jól magunkat.

És még valami, ami nagyon fontos az új társadalmi életben: minél kevesebb alkoholt fogyasszunk, mert sokkal többet ér az a beszélgetés, ami egy csésze tea gőzéből alakul ki, mint az, amit az alkohol produkál. És sokkal egészségesebb és olcsóbb!

Adott a lehetőség, hogy ma is éljünk társaséletet csak éppen alkalmazkodnunk kell a korhoz. Át kell értékelnünk a régi értékeket, ami azért is könnyebb, mert a szükség: az árdrágulás, a szegénység is rákényszerít. Akit meg nem, legtöbbjüknek busás anyagi helyzete a mai világban gyanús. De vannak kivételek is.

Gálfalvi Gábor

(A 83 éves szerző néprajzi gyűjtő, a Magyar Kultúra Lovagja cím birtokosa.)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük