Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogy kerül az Antarktiszra egy tökéletesen négyszögletes jéghegy?

Hogy kerül az Antarktiszra egy tökéletesen négyszögletes jéghegy? Tech-Tudomány

Első látásra meghökkentő fotó került ki a NASA Twitterére a múlt hét végén. A képen látható antarktiszi jéghegy szinte tökéletesen négyszögletes és lapos, mintha csak valaki méretre vágta volna, vagy rejtélyes földönkívüliek rakták volna oda.

Erről azonban nincs szó a Livescience cikke szerint, amelyben a téma egy szakértője, Kelly Brunt a University of Maryland kutatója magyarázza el, mi ez az egész.

Brunt a portálnak elmondta, alapvetően kétféle jéghegytípus létezik. Az egyik, amire mindenki gondolni szokott, ha meghallja a jéghegy szót: az óriási, vízből kimagasodó prizmaforma valami, mint ami a Titanicot is elsüllyesztette. Itt viszont a másik fajtával van dolgunk, az úgynevezett tabular, magyarul táblázatos jégheggyel, amire jellemző, hogy hosszú és lapos, ez a most észlelt csak szokatlan szabályosságával tűnik ki.

A táblázatos jéghegy a selfjég (a partról a tengerre benyúló jégtömeg) széléről válik le, ez a mostani a cikk szerint a Larcen C nevű jégselfről olvadt le. Brunt azt mondta, ezt a folyamatot nagyjából úgy kell elképzelni, mint amikor túl hosszúra nő valakinek a körme, és a vége letörik. A törés eredményeképpen a táblázatos jéghegyek gyakran vesznek fel geometrikus formát. 

Erre a típusra is igaz, hogy a jéghegy teljes tömegének csak mintegy 10 százaléka lóg ki a vízből. Nehéz megmondani, mekkora lehet, de a kép alapján talán az 1 mérföldes hosszúságot is eléri, és nagyon frissnek néz ki. Brunt a jéghegy lapossága ellenére sem tanácsolná, hogy valaki sétálni próbáljon rajta: bár felborulni nem fog, bármelyik pillanatban tovább törhet. 

(Index)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük