Legalább öt hónapig tart a koronavírus elleni védelem a gyógyulás után
A koronavírus-fertőzésből való kigyógyulást követően az emberek legalább öt hónapig ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Alex Eskin, a Chicagói Egyetem munkatársa kapja a 2020-as matematikai Breakthrough-díjat. Az elismerést három kategóriában, az élettudomány, a matematika és a fizika területén elért áttörő felfedezésekért ítélik meg, a díj a legjelentősebb tudományos nyereménnyel, 3 millió dollárral (megközelítőleg 895 millió forinttal) jár.
Eskin az Abel-differenciálok modulusterével kapcsolatban tett új felfedezéseket kollégáival, többek közt Maryam Mirzakhanival, a Stanford Egyetem Fields-érmes egykori kutatójával. Az iráni származású Mirzakhani és az orosz származású Eskin több közös kutatásban is részt vett. A 2017-ben mellrákban elhunyt Mirzakhani volt eddig az egyetlen nő, aki Fields-érmet kapott.
A két tudós igazolta többek közt a Varázspálca-tételként ismert megállapítást. Az elnevezés csupán arra utal, hogy a tételt a matematika számos területen lehet alkalmazni.
Megértése nem könnyű, Eskin általában a tétel egy egyszerűbb következményét, a tükörfalú szoba problémáját használja szemléltetésre. Eszerint adott egy olyan, akár szabálytalan sokszög alaprajzú szoba, melynek falait tökéletes tükrök borítják. A kikötés annyi, hogy a szomszédos falak által bezárt szög kifejezhető legyen két egész szám hányadosaként. Ezt követően egy gyertyát helyeznek el a képzeletbeli terem közepén, amely minden irányban egyenletesen bocsájt ki fényt. A kérdés, hogy maradnak-e sötét területek a szobában. A Varázspálca-tétel egyik „mellékhatása” a válasz a problémára: a fény csak véges számú pontba nem jut el.
Eskin a díj nagy részét fejlődő országok fiatal matematikai tehetségeinek oktatására fogja adományozni, a korábbi nyertesekhez hasonlóan.
(NatGeo)