Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Olyan erővel tört ki egy vulkán, hogy az űrből is látni lehet a hamufelhőt

Olyan erővel tört ki egy vulkán, hogy az űrből is látni lehet a hamufelhőt Tech-Tudomány

A Raikoke vulkán nem túl aktív, utoljára 1924-ben tört ki. Ehhez képest nem kis meglepetés, hogy a hétvégén ismét működésbe lépett, az óriási mennyiségű hamut pedig a Nemzetközi Űrállomásról is látni.

Hirdetés
Hirdetés

Messziről, az űrből nézve miniatűr gombafelhőnek tűnik az a jelenség, melyet az ISS, azaz a Nemzetközi Űrállomás legénysége is érzékelt a napokban. Természetesen nem erről van szó, „csupán” az Oroszország és Japán között fekvő Kuril-szigetekhez tartozó egyik vulkán lépett működésbe, ám olyan erővel, hogy az űrállomás fedélzetéről is jól látni:

Mindez elég szokatlan, a Kamcsatka-félsziget mellett található Raikoke ugyanis nem számít túl aktív vulkánnak: utoljára 1924-ben lépett működésbe, ám a hétvégén, június 22-én újra hamufelhőt kezdett lövellni, és nem is keveset: óriási mennyiségben pöfékelte magából, illetve 700 méter széles kráteréből a hamut és a vulkáni gázt a NASA szerint.

A Raikoke különleges fekvése megkönnyíti a látványos felvételek készítését, a magma ugyanis gyorsan összetalálkozik a tengervízzel, melynek hála messziről is jól látható vulkáni felhők alakulnak ki. Mindez persze komoly bajt is okozhat, főleg a hamu, amely a légi közlekedésre jelent elsősorban veszélyt. A hatóságok épp ezért már kiadták a figyelmeztetéseket.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük