Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A svájcisajt-modell mutatja, hogyan védekezhetünk hatékonyan a vírus ellen

A svájcisajt-modell mutatja, hogyan védekezhetünk hatékonyan a vírus ellen Tech-Tudomány

Szemléletes ábrázolás mutatja meg, mennyit jelent az egyén megfertőződése szempontjából, ha betart néhány koronavírussal kapcsolatos szabályt – egyszerre.

Hirdetés
Hirdetés

A svájcisajt-modell szerint ha több, egyenként tökéletlen, önmagában még nem elegendő módszert is alkalmazunk – fizikai távolságtartás, maszkviselés, kézmosás és fertőtlenítés – azok végül együttesen sikeres védekezési módot adnak a vírus ellen. Jól illusztrálja ezt néhány egymás mögé sorakoztatott lyukas sajtszelet, ahol végül az összes lyuk takarásba kerül egy mögötte lévő, teli sajtszeletrész által.

Bár kiválóan illik a jelenlegi pandémiás helyzetre, a modell már 1990 óta létezik. James Reason, a Machesteri Egyetem professzora szemléltette ezzel, hogy az emberi tévedések okozta szerencsétlenségeket hogyan lehet megelőzni tudatosan közbeiktatott akadályok segítségével. Azóta széles körben használják az egészségügyben, a kockázatkezelésben és a repüléstervezésben is.

A modell koronavírusra adaptált formáját Ian M. Mackay ausztrál virológus osztotta meg a Twitteren – az ő ábráján hét akadályt jelképeznek a sajtszeletek (távolságtartás, szellőztetés, maszkok, kézhigiénia, tesztelés, kontaktkutatás és felületi fertőtlenítés).

Több kutató is elismerte, aki nem figyel az orr- és szájeltakarásra, illetve elhanyagolja a kézhigiéniát, annál sokkal nagyobb a megfertőződés kockázata, miközben már a távolságtartással és a helyes maszkhasználattal is komoly részsikereket lehet elérni a vírus terjedésének a visszaszorításában.

(HVG)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. november 10., 10:53
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Nem kellene inkább a dákgén modellt bemutatni?Elő kell venni a tudós hölgyet aki cdak abban bízott ,hogy magyarázza már meg miért nem vált be…a magyar-román határon egy ősi lakos erre hivatkozott amikor tráknak vallotta magát és Trákiába akart hazamenni…természetesen csak úgy mint 2200 évvel ezelőtt papírok nélkül pedig a dákok már akkor írtak ,még.a rómaiak is tőlük tanúltak írni!Aki azt gondolja viccelek az nagyon téved.

  • User
    Dátum: 2020. november 11., 9:57
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Írtak, írtak, de csak 1300 után s akkor is cirillül. Még Sztyepán zászlaján is a bölény-bivalyfej mellett cirill betűk voltak, nézz utána.

    • User
      Dátum: 2020. november 11., 13:42
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Nem vetted észre az iróniát,pedig az már az első mondatból kiderül.Koma ,én nem a medvével tartok.Hogy kiegészítsem…Funar mondta ,hogy Jézus is Daciaból származott,mert az a világ közepe.

    • User
      Dátum: 2020. november 11., 13:12
      ÉRTÉKELÉS: -1

      Mi az hogy Sztyepán idejében is /1500 körül/?A cirill betüket A I Cuza idejében 1862 ben cserélték le teljesen latin betükre…addig a vegyes volt érvényben 1840 után az úgynevezett átmeneti ábécé.