Népvándorlás kori, vélhetően hun uralom alatt élt vezér sírját tárták fel Romániában
Több mint száz aranytárggyal és a lova fejével együtt eltemetett népvándorlás kori, ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közös jelentése szerint 2000 óta csaknem felével csökkent a gyermekhalálozás és több mint egyharmaddal az anyai halálozás a világon, döntően a megfizethető, minőségi egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javulása miatt.
A legfrissebb adatokból ugyanakkor az is kiderül, hogy 2018-ban világszerte 6,2 millió gyermek halt meg 15 éves kora előtt, és 2017-ben több mint 290 ezer nő halt bele a terhesség vagy a szülés közben kialakuló komplikációba. A 6,2 millió gyermekből 5,3 millió öt éven aluli volt, közülük pedig csaknem 50 százalék élete első hónapjában halt meg.
„Egy tapasztalt kéz, amely segít az édesanyáknak és a csecsemőknek szülés közben, a tiszta víz, a megfelelő tápanyagok, az alapvető gyógyszerek és vakcinák mind sorsdöntőek” – hívta fel a figyelmet a jelentésben Henrietta Fore, az UNICEF igazgatója, arra buzdítva a kormányokat és egészségügyi illetékeseket, hogy az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésével „tegyenek meg mindent” ezen emberéletek megmentéséért.
Az adatok jelentős egyenlőtlenségeket mutatnak a régiók között: a Fekete-Afrikában élő nők és gyerekek körében például sokkal magasabb a korai halálozás kockázata, mint a világ más részein.
A régióban élő nők esetében csaknem 50-szer magasabb az anyai halálozás kockázata, mint a gazdag országok női lakossága körében és a Fekete-Afrikában született gyerekeknél tízszer magasabb a kockázata az egyhónapos kor előtti halálozásnak, mint a gazdag országokban világra jött társaiknál.
Az elmúlt 29 évben ugyanakkor 56 százalékkal csökkent a gyermekhalálozás a 15 éven aluliak körében, ami évi 14,2 millióról 6,2 millióra való csökkenést jelent 2018-ra. Kelet- és Délkelet-Ázsia országaiban a legjelentősebb a javulás: 80 százalékkal estek vissza a halálozási mutatók az öt éven aluli gyerekek körében.
(MTI)