Röviden

Két vereség, egy siker

Ballábbal indult a romániai női kosárlabda-válogatott szereplése a Nápolyban zajló Universiaden, ahol a sepsiszentgyörgyi Kelemen Kincsőt és a kézdivásárhelyi Lénárt Paulát is soraiban tudó együttes elveszítette első két csoportmeccsét. Az egyetemista lányok az oroszok elleni 28 pontos vereséggel debütáltak a játékokon, a Cătălin Tănase által irányított válogatott 31–59 arányban (10–16, 4–20, 12–8, 5–15) hajtott fejet Oroszországgal szemben, Kelemen 7, Lénárt 2 pontot dobott. Ezt követte egy újabb súlyos vereség, ezúttal Portugáliától 32–67 (6–16, 10–9, 6–23, 10–19). Lénárt Paula 6, Kelemen Kincső 4 pontot jegyzett. A harmadik találkozón megtört a jég, a lányok rajt–cél győzelmet arattak Argentína felett: 53–37 (12–9, 10–10, 15–5, 16–13). Kelemen és Lénárt is 4 pontot szerzett, utóbbi 4 lepattanót is begyűjtött. A válogatott tegnap esti lapzártánk után a 9–16. helyekért mérkőzött Ukrajnával.

Lemaradtak az olimpiáról

A magyar válogatott 72–56-ra (12–17, 27–8, 18–12, 15–19) kikapott szombaton Belgiumtól a szerb–lett rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokság alsóházi rájátszásában Belgrádban, így nem jutott ki az olimpiai selejtezőtornára. A 2001 után ismét negyeddöntőbe jutott magyar válogatott megnyerte első két meccsét Nisben, majd harmadik csoportmeccsén, a negyeddöntőben és az alsóházi rájátszásban is alulmaradt. Így összességében két győzelemmel és három vereséggel a 7–8. helyen zárta a 37. Eb-t, és mivel nem került az első hatba, nem vehet részt jövő februárban az olimpiai kvalifikációs selejtezőn. Az Eb-ről az első hat helyezett – azaz az elődöntősök mellett az alsóházi rájátszás két győztese – vehet részt a jövő februárban sorra kerülő, 16 csapatos kvalifikációs tornán. Ennek során négy kvartettben küzdenek majd a csapatok, és mindegyikből az első három jut ki a tokiói játékokra. Érdekes, hogy a selejtezőtornán a tavaly világbajnok Egyesült Államok és a házigazda Japán is szerepel, noha ők már automatikusan kvótához jutottak, így számukra nincs tétje a kvalifikációnak. A tegnapi lapzártánk után kezdődött döntőben a sorozatban negyedszer Eb-érmes spanyolok a franciákkal találkoztak.