Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

FRISSÍTVE: Ünnepi ülést tart a parlament Románia uniós csatlakozásának tizenötödik évfordulóján

FRISSÍTVE: Ünnepi ülést tart a parlament Románia uniós csatlakozásának tizenötödik évfordulóján Románia

Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter részvételével együttes ülés tart szerdán, Románia uniós csatlakozásának tizenötödik évfordulóján a képviselőház és a szenátus.

Hirdetés
Hirdetés

Franciaország január elsejétől vette át az EU Tanácsának soros elnökségét.

A parlament ünnepi ülésén beszédet mond a francia külügyminiszter, Jean-Yves Le Drian, a szenátus elnöke, Florin Cîţu, a képviselőház elnöke, Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă kormányfő, és felszólalnak a parlamenti frakciók képviselői is.

Románia 2007. január elsején csatlakozott az Európai Unióhoz. A társulási szerződést 1993. február elsején írták alá. 

Ciucă: a Románia EU-csatlakozásától eltelt évek jelentős változásokat hoztak az állampolgárok javára

Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozást követő évek jelentős változásokat hoztak a román állampolgárok javára.

„Románia csatlakozni akart az Unióhoz, és a románok akaratának eredményeként fogadták be, akik demokráciát, szabadságot és piacgazdaságot akartak, amikor az utcára vonultak, hogy megdöntsék a totalitárius kommunista rendszert” – mondta Ciucă a szenátus és a képviselőház együttes ünnepélyes ülésén, amelyet Románia uniós csatlakozásának 15. évfordulója alkalmából tartottak.

Az Unió jelenleg létének meghatározó pillanatában van, és nem csak amiatt, hogy újra kell indítani az európai projektet az egészségügyi válság okozta nehézségek után, hanem azért is, mert most jött el az ideje, hogy egy új, „összekapcsolt, zöld és innovatív” Európa jövőjét megteremtse – fejtette ki a kormányfő.

„Mély meggyőződésem, hogy a francia elnökség alatt az EU olyan döntéseket hoz, amelyek hozzá fognak járulni az Unió ellenálló képességének növeléséhez és a jövő gazdaságára való felkészüléshez szükséges közös kezdeményezéseink megerősítéséhez” – fogalmazott Ciucă.

Rámutatott ugyanakkor, hogy az európai szakértelem és finanszírozás szinte minden gazdasági területen elválaszthatatlanul jelen van Romániában, legyen szó helyi vagy regionális szintű rehabilitációs és infrastrukturális projektekről, a román mezőgazdaság fejlesztésének és korszerűsítésének támogatásáról vagy a kutatási projektekben való részvételről. Emellett több millió román dolgozik, tanul vagy vakációzik az Unió más országaiban, a romániai fiatalok pedig intenzíven részt vesznek az Erasmus-programok által finanszírozott egyetemi csereprogramokban.

Az EU-hoz való csatlakozás után Románia bruttó hazai terméke megháromszorozódott (2006-ban 342,7 milliárd lej volt, 2021-ben 1190 milliárd lej), az egy főre jutó GDP pedig csaknem négyszeresére nőtt (2006-ban 16.170 lej, 2021-ben 61.368 lej volt) – sorolta a csatlakozás pozitívumait a kormányfő.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Romániának az EU tagjaként lehetősége van arra is, hogy közvetlenül hozzájáruljon az európai politikák alakításához és az Unió jövőjének megteremtéséhez.

Hozzátette, hogy 15 évvel az uniós csatlakozás után új és meghatározó perspektíva nyílik Románia jövőjét illetően, mivel közel 80 milliárd eurót kap reformok és beruházások végrehajtására a 2021-2027-es többéves pénzügyi keretben.

Nicolae Ciucă hangsúlyozta, hogy Románia továbbra is elkötelezett az Európai Unió megerősítésére irányuló célkitűzés aktív támogatása mellett.

„Olyan államként, amely saját uniós csatlakozásának tapasztalataira épít, készen állunk az európai értékeket és elveket továbbadni szomszédainknak, partnereinknek, akik határozott stratégiai döntést hoztak a reformok és az európai modernizációs folyamatok útján” – szögezte le a miniszterelnök.

Ezzel párhuzamosan kifejezte meggyőződését, hogy az EU-nak és tagállamainak továbbra is együtt kell működniük a stratégiai partnerekkel – olyan államokkal és szervezetekkel, amelyekkel közösek az értékek, és amelyekkel közös céljuk a demokrácián, az emberi jogokon, a jogállamiságon és a piacgazdaságon alapuló igazságos és fenntartható társadalom kiépítése.

Le Drian: az Unióhoz való csatlakozással Románia visszanyerte méltó helyét Európa szívében

Az Európai Unióhoz való csatlakozással Románia visszanyerte helyét Európa „szívében” – mondta szerdán Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter.

A román parlament ünnepélyes ülésén, amelyet Románia EU-csatlakozásának 15. évfordulója alkalmából tartottak, a francia miniszter beszédében olyan személyiségeket idézett fel, mint Eugen Ionesco, Emil Cioran, Constantin Brâncuşi és Alexandru Ioan Cuza.

„Az Unióhoz való 2007-es csatlakozással Románia visszanyerte méltó helyét Európa szívében. Ez egy újabb lépés volt azon az úton, amely lehetővé tette, hogy lezárják a diktatúra, a nélkülözés és az igazságtalanság több évtizedes fejezetét” – fogalmazott.

Le Drian azt is kifejtette, hogy ő az EU-val kapcsolatban jobban szereti az „újraegyesítés” kifejezést a „bővítés” helyett, mivel véleménye szerint utóbbi eltávolít egymástól, míg az előbbi közelebb hoz.

Rámutatott, hogy a 2007-es csatlakozás pillanatát „az 1989-es történelmi pillanat készítette elő, amikor Európa végre képes volt önmagára találni”.

„Valóban, nemzeteink különbözőek, de mindig is csak egyetlen Európa létezett, az, amelyet a sajátunknak nevezünk, amelyet 1989 adott nekünk” – hangsúlyozta még beszédében a francia külügyminiszter.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük