Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Több mint 8 millió maszkot és 3 millió pár kesztyűt vett a választásokra a belügyminisztérium

Több mint 8 millió maszkot és 3 millió pár kesztyűt vett a választásokra a belügyminisztérium Románia

Annak érdekében, hogy az egészségügyi óvintézkedéseket be lehessen tartani a voksolási folyamat során, a belügyminisztérium több mint 8.200.000 egészségügyi védőmaszkot, 3.300.000-nél több egyhasználatú kesztyűt és 50.000 liter kézfertőtlenítőt osztott szét a prefektusi hivataloknak a december 6-án esedékes parlamenti választásokra – jelentette be csütörtökön Marcel Vela tárcavezető.

Hirdetés
Hirdetés

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a választások előkészületeivel napirenden vannak a hatóságok, és nem merültek fel olyan akadályok, amelyek gátolnák a szervezést.

A szavazókörzetek elnökei időben meg fogják kapni a prefektusi hivataloktól a voksoláshoz szükséges anyagokat – mondta el Vela a belügyminisztériumban adott sajtónyilatkozatában.

A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a belügyminisztériumi struktúrák biztosítani fogják a 18.802 szavazókörzet védelmét, a választások napján pedig több mint 40.000 belügyi alkalmazott lesz szolgálatban.

A belügyi struktúrák a választási kampány folyamán is biztosították a közrendet, és ez a biztonságos légkör a parlamenti választások alatt végig fennmarad – ígérte Vela.

A külügyminisztérium 748 szavazóhelyiséget alakít ki külföldön

A külügyminisztérium 748 szavazóhelyiséget alakít ki külföldön, 331-gyel többet, mint 2016-ban. Ezek minden szempontból megfelelnek a COVID-19 fertőzés megelőzését célzó egészségügyi feltételeknek – jelentette be csütörtökön Iulian Ivan, a külügyi tárca választási folyamatokért felelős képviselője.

Az első külföldi szavazóhelyiség Új-Zéland legnagyobb városában, Aucklandon nyit ki december 4-én, pénteken, romániai idő szerint 20 órakor.

A külügyminisztérium a honlapján tette közzé a külföldi szavazókörzetek interaktív térképét. Spanyolországban például 140 szavazóhelyiség működik idén, míg 2016-ban 53 volt, Olaszországban 137 szavazóhelyiség van, szemben a 2016-os 73-mal, Németországban 61 szavazóhelyiség, míg négy évvel ezelőtt mindössze 15 volt, Nagy-Britanniában 50, míg 2016-ban csak 21 volt, Franciaországban 48 szavazóhelyiség várja idén a román állampolgárokat, míg 2016-ban 16 volt, és az Amerikai Egyesült Államokban is növelték a szavazóhelysiégek számát, 31-ről 36-ra – mondta Ivan.

Egyes településeken a hatósági engedély megvonása vagy a járványügyi korlátozások miatt más helyet kellett találni a szavazóhelyiségnek. A legtöbb esetben sikerült ugyanazon településen kijelölni egy másik helyszínt, kivételt képez a belgiumi Roselare, ahonnan Brüsszelbe költöztették a szavazóhelyiséget, az olaszországi Ginosa, ahonnan Bariba, illetve a norvégiai Alesund, ahonnan Vatne településre kellett áthelyezni a szavazóirodát.

Iulian Ivan azt is elmondta, hogy „objektív okokból” nem alakítanak ki szavazóhelyiséget Máltán, Nigériában, Észak-Koreában és Venezuelában.

Akinek nem sikerült levélben szavazni, az bármely külföldi szavazóhelyiségben leadhatja voksát

Azok a külföldön tartózkodó román választópolgárok, akik kérvényezték a levélszavazást, de nem kapták kézhez a szükséges dokumentumokat, bármelyik külföldi szavazóhelyiségnél élhetnek választói jogukkal – közölte Iulian Ivan.

Ivan elmagyarázta, hogy ha valaki kérvényezte, hogy levélben szavazhasson, de nem kapta kézhez a szükséges dokumentumokat, vagy nem küldte el szavazatát, vagy nem kapott visszajelzést (emailben vagy sms-ben) arra vonatkozóan, hogy a szavazatát tartalmazó külső boríték nyilvántartásba került, akkor az illető elmehet bármelyik szavazóhelyiségbe, és élhet választói jogával.

Emlékeztetett, hogy a levélszavazatokat úgy kellett elküldeni, hogy azok csütörtök este romániai idő szerint 23 óráig beérkezzenek a megfelelő választási irodához.

Arról is beszámolt, hogy 2,6 millió szavazólapot, 6400 VOTAT feliratú pecsétet és 2,4 millió öntapadós bélyeget küldtek szét a külföldi szavazóirodáknak.

Hozzátette, hogy két helyre nem tudták elküldeni a voksoláshoz szükséges tárgyi eszközöket: Türkmenisztánba a 773-as és Iránba a 235-ös szavazókörzetbe. Ezért az említett országokban helyi készítésű anyagokat fognak használni a szavazáskor.

A külföldön tanulók az oktatási intézmény által kiállított okmány alapján is voksolhatnak

A külföldön tanulmányaikat végző román állampolgárok, akik nem rendelkeznek a külföldi hatóságok által kibocsátott okmányokkal, az oktatási intézmények által kiállított dokumentumok alapján voksolhatnak a parlamenti választáson – jelentette ki csütörtökön Iulian Ivan, a külügyi tárca választási folyamatokért felelős képviselője.

Ivan hangsúlyozta, hogy a külügyminisztérum honlapján feltüntették azon, a külföldi hatóságok által kibocsátott dokumentumok listáját, amelyek alapján az ország határain túl tartózkodó román állampolgárpok élhetnek szavazati jogukkal a választáson.

A tárca képviselője azt javasolta ugyanakkor a külhoni románoknak, hogy a kellemetlenségek elkerülése érdekében idejében tájékozódjanak arról, hogy milyen körülmények között szavazhatnak a világjárvány adta helyzetben.

„A külügyminisztérium mindent megtesz annak érdekében, hogy a szavazást a lehető legjobb körülmények között bonyolítsa le (…) Lehet élni a szavazati joggal a 2020. március elseje és december 6-a között lejárt romániai személyi igazolványok illetve tartózkodási engedélyek alapján is. Lehet szavazni a külföldi hatóságok által kiállított dokumentumok másolatával is, illetve azok elektronikus formátumát is fel lehet mutatni a szavazóirodában” – magyarázta Ivan sajtótájékoztatóján.

Nyomatékosította, hogy a tárca eljárt a külföldi hatóságoknál annak érdekében, hogy a román állampolgárok azokban az országokban is elmehessenek szavazni, ahol a koronavírus-járvány miatt kijárási korlátozások vannak érvényben.

A külhoni románok számára a szavazás december 5-én és 6-án zajlik, helyi idők szerint reggel 7 és este 9 óra között.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük