Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Röviden

Halaszthatatlan korszerűsítés

Mihai Fifor védelmi miniszter szombaton végiglátogatta a konstancai 39-es búvárosztagot, a tuzlai 256-os helikopterbázist és a mangáliai katonai kikötőt, és a látottak optimizmust keltettek benne, ugyanakkor arra a következtetésre juttatták, hogy a román haditengerészet modernizálását nem lehet többé halogatni, írta Facebook-bejegyzésében. A védelmi tárca vezetője szerint 2018 meghatározó év lesz a haditengerészet felszerelése szempontjából, például azáltal, hogy elkezdik a multifunkcionális korvettek beszerzését. Ugyanakkor tengeralattjárók beszerzését is tervezi a minisztérium, az erre vonatkozó elképzelést előbb a Legfelsőbb Védelmi Tanács, majd a parlament előtt is ismertetik. Fifor hozzátette, a fejlesztésnek az a feltétele, hogy a felszerelést Romániában gyártsák.

 

Erre futja, ezt vesszük

Hatmillióra emelkedett a forgalomba helyezett személygépkocsik száma, ezek közül 4,5 millió tíz évnél régebbi gyártású jármű – közölte pénteken a Hotnews.ro hírportál a román jogosítvány- és gépjármű-nyilvántartó hivatal (DRPCIV) adatait ismertetve. A hazai rendszámú autók 40 százaléka több mint 15, 20 százaléka pedig több mint 20 éves. A DRPCIV adatai szerint a legelterjedtebb márka a Dacia (1,3 millió) ezt követi a Volkswagen (991 ezer), az Opel (680 ezer), a Ford (446 ezer) és a Renault (321 ezer). A kiugró növekedés annak tulajdonítható, hogy 2017 februárjától a román kormány eltörölte a környezetvédelmi illetéket.

 

Ostrom alatt a jogállamiság

A párhuzamos hatalmi rendszer vette ostrom alá a jogállamiságot Romániában, írta Facebook-bejegyzésében Călin Popescu-Tăriceanu. A szenátusi elnök szerint még az 1990-es évek elejéhez képest is visszaesés tapasztalható az alapvető jogok tiszteletben tartása terén, és „az utóbbi időben újabb és újabb bizonyítékai jelentek meg annak, hogy a párhuzamos állam megpróbálja eltéríteni útjáról a demokratizálódási folyamatot.” Tăriceanu azt írja, a párhuzamos állam „kulcsfontosságú választási pillanatokba” próbált meg beavatkozni, például 2014-ben, amikor megfigyelés alatt tartott több politikust, közöttük őt is.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük