Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Románia személyi számot és tartózkodási engedélyt ad az ukrajnai menekülteknek

Románia személyi számot és tartózkodási engedélyt ad az ukrajnai menekülteknek Románia

Románia személyi számot és tartózkodási engedélyt ad az ukrajnai menekülteknek a háború elől menekülők átmeneti védeleméről szóló, március 4-én elfogadott európai uniós határozat alapján.

Hirdetés
Hirdetés

A kormány péntek esti ülésén hozott határozat értelmében Románia átmeneti védelemben részesíti (menedékesként ismeri el) a háború elől menekülő ukrán állampolgárokat – függetlenül attól, hogy mikor érkeztek -, és azokat az Ukrajnából február 24-e után érkezett hontalanokat, vagy harmadik országbeli állampolgárokat, akik jogszerűen tartózkodtak Ukrajnában.

Az ukrajnai menekülteknek személyi számot ad és fényképes tartózkodási engedélyt bocsát ki a román bevándorlási hivatal (IGI), akárcsak azoknak a külföldieknek, akik menedéket kérnek Romániától. Ez utóbbiaktól eltérően azonban az átmeneti védelmet nem kell kérvényezni, az automatikusan minden ukrajnai menekültet megillet – mutat rá a bukaresti kormány közleménye.

A menedékes személyi adatait az átmeneti védelemről szóló európai uniós határozat hatályának megszűnése után egy évvel automatikusan törlik a román idegenrendészeti rendszerből, kivéve, ha közben az illető további tartózkodási jogosultságot szerzett Romániában, vagy ilyen irányú kérelme elbírálásra vár.

Az ukrajnai háború elől Romániába menekülő külföldiek szociális ellátásáról, és az őket segítő szervezetek támogatásáról már korábban döntött a román kormány. A március 7-i sürgősségi rendelet szerint minden, román területen maradó gyermeknek a román állampolgárokéval azonos joga van az ingyenes oktatásra, az Ukrajnából érkező felnőtteket pedig immár munkavállalási vízum nélkül is alkalmazhatják a munkaadók.

Az oktatási minisztérium csütörtökön ismertetett adatai szerint csaknem 400 ukrajnai diákot írattak be a romániai iskolákba, a munkaügyi minisztérium szombati közlése szerint pedig a háború kezdete óta 346-tal emelkedett az ukrán állampolgárokkal kötött, hivatalosan bejegyzett munkaszerződések száma.

Az Európai Unió Tanácsa március 4-én egyhangúlag fogadott el végrehajtási határozatot az ukrajnai háború miatt menekülni kényszerülők ideiglenes védelméről, amelynek alapján egyéni kérelmek vizsgálata nélkül is ideiglenes védelmet lehet biztosítani az unióba tömegesen beáramló, lakóhelyüket elhagyni kényszerülő embereknek. A határozat egyéves kezdeti időszakról szól, amely szükség esetén legfeljebb kétszer egy évre meghosszabbítható. Az Európai Bizottság (EB) azonban bármikor javasolhatja az ideiglenes védelem megszüntetését is, ha azt az ukrajnai helyzet lehetővé teszi.

Az EB pénteken iránymutatást tett közzé az Ukrajnából érkezők jogainak biztosítására, amely szerint az átmeneti védelemben részesülők tartózkodási engedélyének olyan dokumentumként kell szolgálnia, amely igazolja az illető jogállását más hatóságok előtt, például a munkaügyi hivataloknál és szolgálatoknál, az iskoláknál és a kórházaknál. Tartózkodási engedély birtokában az átmeneti védelemben részesült ukrán állampolgárok szabadon mozoghatnak az Európai Unióban.

A kormány munkacsoportokat hoz létre a Romániában maradó ukrán menekültek védelmére

Kormányzati szinten hat munkacsoportot szerveznek a Romániában maradó ukrán menekültek problémáinak kezelésére.

Erről Mădălina Turza államtanácsos számolt be szombaton, az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió okozta helyzet kezelésével foglalkozó különleges munkacsoport ülésének a végén.

A különleges munkacsoportot alkotó minisztériumok hat külön munkacsoportot szerveznek, amelyek azokra a kulcsfontosságú területekre összpontosítanak, amelyeken Romániának konszolidált választ kell adnia az országban való maradás mellett döntő menekültek védelmére. Külön munkacsoport fog foglalkozni az egészségügyi problémákkal, illetve egy másik az oktatási problémákkal. A harmadik csoport a menekültek munkaerőpiachoz való hozzáférésének kérdését kezeli, a negyedik a lakhatási kérdésekkel kapcsolatban dönt. Az ötödik csoport a kiszolgáltatott személyek, a fogyatékkal élők, az idősek gondjaival foglalkozik, a hatodik pedig a gyermekek és a fiatalok számára hozott intézkedésekkel foglalkozik majd – tájékoztatott Turza a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón.

A humanitárius segítségnyújtás első szakaszában a román kormány meghozta a sürgősségi intézkedéseket a menekültek segítésére és védelmére, hozzáférést biztosított számukra az egészségügyi és oktatási rendszerhez, most azonban egy másik szakaszba léptünk, többre van szükség, közép- és hosszú távon kell gondolkodni – magyarázta az államtanácsos.

Turza elégedettségét fejezte ki ugyanakkor, hogy a nemzetközi szervek és a civil társadalom a román állam mellett áll az ukrán menekültek támogatásában és védelmében. 

(MTI/Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük