A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát
A terápiás célokra használt gyógyvizek kitermelése után járó illetékek 80 százaléka ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Alexandru Rafila a tanügyi tárca vezetőjével, Sorin Cîmpeanuval tartott közös sajtótájékoztatóján az oktatás módosított szabályait részletezte. Ezek szerint ezentúl felfüggesztik a jelenléti oktatást és online folytatják a tanévet azokban a megyékben, ahol a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi helyek 75 százaléka betelt.
Rafila elmondta, hogy a Covid-betegek számára elkülönített kórházi ágyak kihasználtságát rendszeresen közlik majd honlapjukon a megyei egészségügyi igazgatóságok. Jelenleg a kihasználtság Suceava megyében a legnagyobb, 34 százalékos, Kolozs megyében 28 százalékos, Bukarestben és Ilfov megyében pedig 16 százalékos.
A miniszter hangsúlyozta, az iskolákat nyitva kell tartani, ‘de nem minden áron’. Közlése szerint jelenleg a kórházban ápolt Covid-betegek mintegy 2-2,5 százaléka fertőzött a koronavírus omikron-variánsával. Hangsúlyozta, hogy a vírusnak ez a változata az oltottakat is megfertőzi, de esetükben ‘jóval enyhébb’ a betegség lefolyása.
Rafila elmondta, hogy az oktatás szabályait az omikron sajátosságaihoz igazították a hatóságok. A variáns egyik sajátossága a rendkívüli fertőzőképessége, Franciaországban például 300 ezer, Nagy-Britanniában és Olaszországban pedig több mint 200 ezer fertőzéses eset jegyeznek naponta – magyarázta a tárcavezető.
Továbbra is érvényben marad az előírás, hogy teljes egészében online oktatásra térnek át azok az iskolák, amelyek osztályainak legkevesebb felében felfüggesztették a jelenléti oktatást – közölte pénteken a tanügyminiszter.
Sajtótájékoztatóján Sorin Cîmpeanu emékeztetett arra, hogy az új szabályok szerint egy óvodai csoportban vagy iskolai osztályban akkor függesztik fel a jelenléti oktatást, ha hét egymást követő napon legkevesebb három koronavírus-fertőzéses esetet igazolnak.
Mint ismert, az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) csütörtök este elfogadott határozata értelmében online oktatásra térnek át a tanintézetek azokban a megyékben, amelyekben a koronavírusos betegek kezelésére szánt kórházi ágyak több mint 75 százaléka foglalt. A miniszter elmondta, jelenleg egyik megyében sem haladja meg a kórházi ágyak kihasználtsága ezt az arányt, ezért hétfőn valamennyi tanintézetben jelenléti oktatás zajlik majd.
Cîmpeanu elmondta, hogy az egészségügyi minisztérium és a tanügyi tárca közös rendelete a járványkörülmények közötti oktatás új szabályairól már péntek délután megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
Elmagyarázta: azért nem teszik többé függővé a települések fertőzöttségi rátájától és az iskolai személyzet átoltottságától a jelenléti oktatást, mert a koronavírus omikron-variánsával szemben a vakcinák kevésbé hatékonyak.
A középiskolai diákok elképzelhetően maguk fogják pedagógusok jelenlétében elvégezni az iskolákban a saját koronavírustesztjüket – számolt be az oktatási miniszter.
Sorin Cîmpeanu elmondta, a szűréshez használt nyáltesztek várhatóan két-három héten jutnak el az iskolákba. Emlékeztetett arra, hogy leszállításuk azért szakadt félbe, mert egy az egyik pályázó cég megtámadta a bíróságon a közbeszerzési eljárás eredményét. Emiatt a múlt héten a szükségleteknek csak a tíz százalékát, 1,5 millió tesztet osztották szét a középiskoláknak.
A tárcavezető elmondta, a minisztérium azt tervezi, hogy legalább a nagyobb gyerekek, azaz a középiskolás diákok maguk végezzék el a saját nyáltesztjüket. Az eljárást tanárok felügyelnék, akiknek mindössze az lesz a feladatuk, hogy nyilvántartásba vegyék a szűrés eredményét.
Cîmpeanu emlékeztetett arra, hogy a diákok iskolai tesztelése nem kötelező. ‘Nem tiltjuk ki az iskolákból azokat a gyerekeket, akik sajnos nem értik meg a szűrés fontosságát’ – tette hozzá.
A tanügyi alkalmazottak több mint 70 százaléka be van oltva koronavírus ellen, a diákok közül pedig mintegy 460 ezren kapták meg eddig a vakcinát – számolt be az oktatási miniszter.
Sorin Cîmpeanu elmondta, a hétfői adatok szerint 2838 tanintézet személyzeték az átoltottsága 100 százalékos. Ezekből a számokból pedig azt a következtetést vonta le, hogy a tanügyi alkalmazottakban és a diákokban az országos átlagnál jobban tudatosult az oltás fontossága.
(Agerpres)