Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megvan Miron Cozma utódja?

Megvan Miron Cozma utódja? Románia

Román politikai, társadalmi elemzők szerint egyértelműen a volt bányász-szakszervezeti vezető és tüntetésre lázító Miron Cozma retorikáját, magatartását idézik a Diana Soșoacă szenátor legutóbbi Zsil-völgyi megnyilvánulásai, beszédei, internetes élő közvetítései és naplóbeírásai.

Hirdetés
Hirdetés

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti frakciójából kizárt Sosoaca a látogatásainak egyik helyszínén így szólt a tömeghez: „Innen, a Zsil-völgyéből indul a felszabadulás. Mondom, hogy kezdődik a nagy felszabadulás. Nemcsak a kormánynak kell buknia, van még egy államelnök és egy legfelsőbb visszaélő,  aki Raed Arafat, az emberek ellensége. Ha nem oldják meg a gondjaitokat, a Bukaresti Polgármesteri Hivataltól miért nem kérnétek ti is engedélyt arra, hogy békésen tüntessetek?”

A heves megnyilvánulásairól, durva beszédmodoráról ismertté vált Diana Soșoacă szójátékkal gúnyolta  Cîţu kormányfőt, a hasonló hangzású „kucu-kucu” kutyahívogató szavakat használva. „Utcára, Románia! Ez nem mehet így tovább (…), vissza kell szereznünk Romániát!”, harsogta Diana, és beszédeiben számon kérte a kormányfőt, Iohannis államelnököt, Raed Arafat államtitkárt, valamint más vezetőket, hogy miért nincsenek a helyszínen, miért nem keresnek megoldást a sztrájkoló bányászok helyzetének gyors rendezésére.

A szenátornő szavaival és megnyilvánulásaival tényleg nagy hasonlóságot mutató Miron Cozma bányászati almérnök és szakszervezeti vezető több zendülés vezéralakja volt, beleértve az öt-hat „Mineriádát” is, amely arról kapta a nevét, hogy a tüntetők többször beutaztak vonattal Bukarestbe, ahol 1990 nyarán és 1991 őszén döntő szerepük volt a Ion Iliescu köré tömörülő politikai erők hatalmának megerősítésében. A Bihar megyei Felsődernán született (1954) – magyar felmenőkkel is rendelkező –  Miron Cozmát az 1999-es bányászvonuláson vették őrizetbe, később többször szabadságvesztésre ítélték, ebből tíz évet töltött rácsok mögött. Az 1990. júniusi – a legvérengzőbb – bukaresti bányászjárás dossziéját újratárgyalják, ez most van folyamatban. 1999-ben az általa lázított bányászok gyalog indultak el Bukarest felé, de útközben a karhatalmi erők feltartóztatták őket, kemény összecsapások végén. A bányászvezetőkkel és Radu Vasile kormányfővel történt megállapodást „Coziai béke” néven emlegették a krónikák. A botrányokkal tűzdelt szabad idejében Miron Cozma verseket írt, a Petrozsényi Zsil futballcsapatnál vállalt vezetői szerepet, és ő volt az egyik fő mozgatója a romániai lábtenisz (tengó) sportnak.

(bl)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. február 22., 13:24
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Nem talalok szavakat,hogy ez az alak mindenhol megjelenik ahol baj van, ahol szerepelni lehet, mert megoldani semmit se tud, csak mutogassa magat.Ez egy igazi katasztrofa turista, azt hiszem igy nevezik az ilyen alakokat.