Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megszavazta a két ház az új alkotmánybírákat, mindkettőt a PSD javasolta

Megszavazta a két ház az új alkotmánybírákat, mindkettőt a PSD javasolta Románia

A képviselőház a Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt Gheorghe Stan alkotmánybírói nevesítését hagyta jóvá keddi plenáris ülésén. A szenátus szintén a PSD jelöltjét, Cristian Deliorgát delegálja a taláros testületbe.

Gheorghe Stant 174 képviselő támogatta szavazatával, 94-en ellene szavaztak. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltjét, Ioan Cupşát 63 támogató és 205 ellenszavazattal, míg a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjét, Vlad Ştefant 25 támogató és 234 ellenszavazattal utasította el az alsóház plénuma.

Gheorghe Stan az igazságszolgáltatási rendszerben elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló ügyészi osztályon tölt be jelenleg főügyészi tisztséget. Az alkotmánybíróságban Ştefan Minea helyét veszi át, akinek június 15-én jár le a mandátuma.

A szenátus által nevesített Cristian Deliorga szintén a PSD jelöltje, a felsőház plénumától 70 támogató és 34 ellenszavazatot kapott. A PNL által javasolt Daniel Fenechiut 24 pró és 80 kontra szavazattal, míg az USR által nevesített Ovidiu Mircea Ursuţa Darabant 10 támogató és 95 ellenszavazattal utasították el a szenátorok.

Cristian Deliorga elődje, Simona-Maya Teodoroiu mandátuma szintén június 15-én jár le, és a szabályzat szerint az új alkotmánybírókat legalább egy hónappal elődjük mandátumának megszűnése előtt ki kell nevezni.

Hirdetés
Hirdetés

FRISSÍTÉS: Az ellenzék kritizálja a döntést

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is bírálta a törvényhozók keddi döntéseit.

Raluca Turcan, a PNL alsóházi frakcióvezetője kifejtette, hogy az alkotmánybíróság tagjai mentesek kell hogy legyenek a politikai befolyástól, márpedig a PSD által támogatott és mandátumot szerzett Gheorghe Stan kapcsán felmerül a gyanú, hogy köze lehet a Tel Drum-ügyhöz. „A PSD által javasolt alkotmánybíró-jelölt az ellenzék egyetlen kérdésére sem válaszolt, és főleg nem azokra, amelyek a Tel Drum-ügy és az ő nevesítése közötti kapcsolatot firtatták. A Tel Drum-dosszié nem a súlyos korrupciós vádakkal illetett Liviu Dragnea személyéről szól, hanem a román államban nagyon fontos tisztségeket elfoglaló személyek által elkövetett korrupciós tettekről. Ma az ellenzéknek nem sikerült meggátolnia az alkotmánybíróság megkaparintását, noha ez életbevágóan fontos intézmény a romániai demokrácia szempontjából” – fogalmazott a liberális párti képviselő.

Dan Barna, az USR elnöke szerint Gheorghe Stant és Cristian Deliorgát törvényszegés révén nevezték ki az alkotmánybíróság tagjaivá.

Az ellenzéki párt vezetője úgy vélekedett, hogy a kormánykoalícióhoz tartozó pártok az ellenzék és a parlament teljes semmibevételével nevesítették a két új alkotmánybírát, és ezzel az alkotmánybíróság „Liviu Dragnea papucsa alá került.”

Barna nehezményezte, hogy az alkotmánybíró-jelöltek szakbizottsági meghallgatását csak „szimulálták”, és a jelöltek nem válaszoltak a parlamenti képviselők kérdéseire, noha ezt a törvény írja elő.

Gheorghe Stan ügyész alkotmánybírói előléptetése azt követően történt, hogy az általa vezetett (az igazságszolgáltatásban elkövetett törvénytelenségeket kivizsgáló) ügyészi részleg megpróbált akadályokat gördíteni a Tel Drum-ügy folytatása elé – tette hozzá Cristina Prună, az USR alsóházi frakcióvezetője.

FRISSÍTÉS 2: Kelemen: jelen voltunk, de nem szavaztunk

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti képviselői sem a képviselőházban, sem a szenátusban nem szavaztak az alkotmánybíróság két új tagjának kinevezésén, bár az ülésteremben jelen voltak, szögezte le Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kedden.

„Nem vettünk részt a szavazáson sem a képviselőházban, sem a felsőházban. Jelen voltunk, de megmondtuk, hogy nem szavazunk. Elsősorban meg akartuk mutatni, hogy nélkülünk is működik a többség. Másrészt nem is kérték tőlünk, hogy jelöltjeikre voksoljunk” – mondta Kelemen a parlament épületében.

Hirdetés
Hirdetés

A szociáldemokraták nem kérték az RMDSZ-től, hogy támogassák jelöltjeiket, nyomatékosította a szövetségi elnök. „Nem, nem beszéltünk erről egyáltalán. Ma reggel megkérdezték tőlünk, hogy fogunk-e szavazni, és mi azt mondtuk, jelen leszünk, de nem voksolunk. (…) Nem is vettük át a szavazólapokat, hogy ne legyen azután beszédtéma az, hogy mi nem tudom, hogyan szavaztunk” – magyarázta Kelemen.

Beismerte azonban, hogy „valakivel” a PNL-ből beszélt arról, hogy esetleg az ő jelöltjüket támogassák, de ennek nem lett semmi finalitása.

„Volt egy nem hivatalos beszélgetésem valakivel a PNL-ből, (…) de ez nem volt komoly, (…) csak egy tapogatózás a PNL részéről. Az USR részéről nem” – mondta még a szövetségi elnök.

Ami a két megválasztott alkotmánybírát illeti, Kelemen hangsúlyozta, hogy nem ismeri őket, így véleményt sem mondhat róluk.

„Meglátjuk, olyan emberekről van szó, akik megfelelnek a tisztség előírta kritériumoknak, mint ahogy a Cotroceni-palota által delegált Simina Tănăsescu is megfelel. Meggyőződésem, hogy felkészültségük, tapasztalatuk és az alkotmánybíróság statútuma, amely politikamentességet ír elő, nem is fogja megengedni a politikai befolyást, és úgy fogják végezni a dolgukat, ahogyan azt egy bírónak kell” – fejtette még ki Kelemen Hunor.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük