Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Közös nyilatkozatot fogadott el Klaus Johannis és Donald Trump a Fehér Házban

Közös nyilatkozatot fogadott el Klaus Johannis és Donald Trump a Fehér Házban Románia

Közös nyilatkozatot fogadott el kedden Klaus Johannis román államfő és Donald Trump amerikai elnök, amelyben az Amerikai Egyesült Államok támogatásáról biztosítja Romániát a Visa Waiver programba való felvételére irányuló erőfeszítései kapcsán.

Hirdetés
Hirdetés

A román államfő amerikai hivatali kollégájának meghívására látogatott Washingtonba. A Fehér Ház szerint a látogatásra a kommunizmus leverésének 30., illetve Románia NATO-csatlakozásának 15. évfordulója kapcsán kerül sor. Klaus Johannist első alkalommal 2017 júniusában fogadta a Fehér Házban Donald Trump.

A dokumentumban leszögezik, hogy a két ország közötti stratégiai partnerség elmélyítésével új lehetőségek nyílnak a biztonság növelésére, a fejlődésre és a jólétre, illetve a közös kihívásokkal szembeni hatékonyabb fellépésre.

A nyilatkozat felidézi az 1989-es forradalmat, és kitér Románia NATO-csatlakozásának 15. évfordulójára is.

„Országaink közösen kitartó erőfeszítéseket tettek haderőink korszerűsítése és a NATO keretében a méltányos tehermegosztás kapcsán tett vállalásaink teljesítése érdekében. Katonáink vállvetve harcolnak a szabadság védelme és a NATO keleti szárnya védelmi és elrettentő erejének megerősítése érdekében, beleértve a Fekete-tenger térségét is, amely stratégiai jelentőséggel bír a transzatlanti biztonság tekintetében. Ugyanakkor el akarjuk kerülni azokat a biztonsági kockázatokat, amelyek az 5G távközlési hálózattal kapcsolatos kínai befektetésekkel járnak” – áll a dokumentumban.

Ennek szövege ugyanakkor leszögezi: mind Románia, mind az Amerikai Egyesült Államok elismeri, hogy az energetikai biztonság nemzetbiztonsági kérdés.

„Hangsúlyozzuk ellenvetésünket az Északi-Áramlat 2 és más olyan projektekkel szemben, amelyek energetikai szempontból függővé teszik szövetséges és partnerországainkat Oroszországtól. Románia földgázforrásai hozzájárulhatnak országaink jólétének növeléséhez, illetve Európa energetikai biztonságának megerősítéséhez” – mutat rá a nyilatkozat.

A dokumentum kitér arra is, hogy a jogalkalmazás és a korrupció elleni küzdelem terén a két ország között fennálló kiváló partnerség alapja az elköteleződés a jogállamiság és a független igazságszolgáltatás mellett, amelyeket a román nép is támogat.

„Hangsúlyozzuk, hogy a jó kormányzás képezi közös jólétünk és biztonságunk alapját” – áll a nyilatkozatban, amelyben a felek elkötelezik magukat a két ország közötti kereskedelmi kapcsolat megerősítése és a befektetések ösztönzése mellett.

Johannis: alapvető fontosságú dokumentumot írtak alá

„Elfogadtunk egy közös nyilatkozatot. Ez az első alkalom, hogy megtesszük ezt a lépést. A dokumentum rendkívül fontos a Románia és az USA közötti stratégiai partnerség fejlődése szempontjából. Ezt a partnerséget fejleszteni kell, minden téren, és a politikai-katonai és biztonsági kapcsolatok kitűnő szintjére kell emelni a gazdasági, valamint az energia – beleértve az atomenergiát is – terén való együttműködést, és más területeket is” – mondta az államfő a Donald Trumppal folytatott megbeszélést követően a Románia washingtoni nagykövetségén adott sajtónyilatkozatában.

Johannis nagyon jónak értékelte az amerikai hivatali kollégájával való találkozót.

„Trump elnökkel nyíltan és pragmatikusan megvitattuk a stratégiai partnerség elmélyítésének és kibővítésének lehetőségeit. Létrejötte után huszonkét évvel ez a partnerség magvas és erőteljes, továbbra is rendkívüli lehetőségeket rejt, amelyeket együtt aknázhatunk ki. Hangsúlyoztam, hogy személyesen továbbra is kiveszem a részem a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség fejlesztéséből” – mondta Johannis.

Az államfő elmondta: közölte amerikai hivatali kollégájával, hogy létfontosságúak a transzatlanti kapcsolatok.

„Meggyőződésem, hogy stratégiai partnerségünk továbbra is pozitív eredményeket hoz Románia, az Egyesült Államok és általában a transzatlanti közösség számára” – mondta Johannis.

Megjegyezte, Trump elnök méltányolta, hogy Románia a GDP 2%-át védelmi kiadásokra fordítja, és stratégiai beszerzések révén továbbra is teljesíti ezt a kötelezettségvállalását.

„Trump elnök megköszönte nekem a hatékony román jelenlétet Afganisztánban, ahol az ötödik legnagyobb résztvevők vagyunk az amerikai erők oldalán” – mondta az államfő.

Johannis elnök beszámolt a fekete-tengeri biztonsági helyzetről, és beszélt az amerikai jelenlét növelésének fontosságáról is.

Trump: szívesen ellátogatnék Romániába

A megbeszélésen Donald Trump azt mondta, megtiszteltetés számára, hogy a Fehér Házban fogadhatja Johannist, aki nagy tiszteletnek örvend.

„Jó munkát végzett. Értesüléseim szerint kampányidőszak következik Romániában, de úgy gondolom, hogy ön boldogulni fog, mert nagyon tehetséges, szereti az embereket” – fogalmazott az USA elnöke, aki ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az USA romániai megítélése jobb, mint bármikor, és a két ország közötti kereskedelmi forgalom is számottevő. „Sok romániai él itt az Amerikai Egyesült Államokban, sikeres emberek. (…) Olyan emberek, akik szeretik Romániát” – tette hozzá.

A beszélgetésen Klaus Johannis is kiemelte, fontos számára, hogy ismét találkozhat az USA elnökével, és újfent tárgyalhatnak a két ország közötti kiváló partnerségről. „Az ön vezetése alatt sokat haladtunk előre, és ez a továbbiakban is így lesz. Ez nagyon fontos számunkra, és azt hiszem, jó úton járunk, amiért köszönetet mondok” – fogalmazott.

Trump leszögezte, szívesen ellátogatna Romániába, és egyeztetni fog román hivatali kollégájával a témáról.

Klaus Johannis egy Make Romania great again (Tedd naggyá ismét Romániát) feliratú sapkát kapott ajándékba Donald Trumptól.

Az 5G és a Huawei is terítékre került

Klaus Johannis a találkozót követően bejelentette, hogy a látogatás alkalmával aláírásra került egy egyetértési megállapodás az 5G technológiára vonatkozóan.

„A látogatás alkalmával aláírásra került egy egyetértési megállapodás a román és az amerikai kormány között az 5G technológiára vonatkozóan, különös tekintettel az ötödik generációs mobilhálózat biztonságára és a jólét és nemzetbiztonság szempontjából betöltött szerepére” – mondta az államfő a Donald Trumppal folytatott megbeszélést követően a Románia washingtoni nagykövetségén adott sajtónyilatkozatában.

Az államfő hangsúlyozta, hogy ez a dokumentum nem utal egy bizonyos cégre.

„Romániában erre egy nyilvános eljárást készítenek elő, és azt gondolom, hogy mindenki örülne, ha több ajánlatunk lenne, többek között amerikai cégek részéről is. Ez a magánvállalatokról szól, és reméljük, hogy ez megtörténik, de a megállapodás nem utal egy adott cégre, hanem ez egy memorandum, amely tisztázza az átláthatóság, a jogállamisággal való összeegyeztethetőség bizonyos kritériumait és így tovább”- mondta Johannis.

A két elnök megvitatta a gazdasági kapcsolatok alakulását. Johannis rámutatott, hogy ezen a téren többet kell tenni, és ki kell terjeszteni az együttműködést olyan területekre is mint az energia, a kibernetika vagy a védelmi ipar.

Megjegyezte, hogy a tárgyalásokon szóba került a Visa Waiver program is, és úgy értékelte, hogy Trump elnököt „nagyon érdekli” ez a kérdés, és meggyőződését fejezte ki, hogy a két ország szakemberei meg fogják találni a legjobb módszereket e probléma javítására.

Klaus Johannis arról biztosította Donald Trumpot, hogy Románia továbbra is az Egyesült Államok megbízható szövetségese és stratégiai partnere marad a régióban, az Európai Unióban és világszerte.

Donald Trump azt nyilatkozta a találkozón, hogy Románia figyelmesen megvizsgálja a Huaweijel kapcsolatos problémát.

„Románia ezt teszi” – mondta az amerikai elnök, amikor arról kérdezték, hogy olyan országoknak mint Románia, nem kellene-e megfontolniuk a Huaweijel kapcsolatos üzleti partnerséget, hogy döntést hozzanak az ötödik generációs mobilhálózati infrastruktúra kiépítésére vonatkozóan.

Az USA várja, hogy Romániában javuljon a helyzet az energiatörvény tekintetében

Klaus Johannis bejelentette, az Amerikai Egyesült Államok várja, hogy Romániában javuljon a helyzet az energiatörvényt illetően.

„Ez is szóba került, de optimista hangvétellel. Trump elnök kifejtette, várja, hogy javuljon az energiatörvény, mert ez vonzóbbá tenné Romániát az amerikai befektetők előtt” – mondta Johannis a Donald Trumppal folytatott megbeszélést követően a Románia washingtoni nagykövetségén adott sajtónyilatkozatában, az offshore-törvényre és a 114-es sürgősségi kormányrendeletre utalva.

„Nem akarok találgatásokba bocsátkozni, azonban ez is szóba került és úgy gondolom, hogy a következő időszakban felvilágosítást kapunk erről is” – válaszolta Johannis arra a kérdésre, hogy kapcsolatban állhat-e a törvények módosításával az Exxon azon bejelentése, hogy kivonul Romániából.

Az államfő megemlítette, hogy Trump elnök érdeklődését fejezte ki a Fekete-tengerben található új energiaforrások iránt.

„A polgári célú nukleáris technológia is az érdeklődési körünkben van, és reméljük, hogy Románia számára jó megoldásokat találunk ezen a téren, mivel az ország képes regionális energiaszolgáltatóvá válni” – mondta Johannis.

Leszögezte még, becsületes törvényi keretekkel kell Romániát vonzóbbá tenni a beruházók számára.

„Mindkettőnknek az a véleménye, hogy Romániának nagyon jó potenciálja van, és az országot becsületes, de a beruházóknak kedvező törvényekkel kell vonzóbbá tenni, olyan törvényekkel, amelyek előreláthatóságot biztosítanak (…) Nem bocsátkoztunk műszaki részletekbe, azonban mindketten azon a véleményen voltunk, hogy a polgári célú nukleáris technológiának, azaz a nukleáris erőműveknek nagy potenciálja van a régióban, nekünk pedig megvan ehhez a szükséges szakmai tudásunk, hiszen a cernavodăi atomerőmű két reaktora működik, van tehát lehetőségünk a fejlesztésre ezen a téren” – mondta Johannis.

Johannis szerint a találkozó fellendíti a stratégiai partnerséget

Klaus Johannis bejelentette kedden, hogy a washingtoni munkalátogatása minden bizonnyal fellendíti a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget.

Arra a kérdésre, hogy a washingtoni látogatása döntően befolyásolja-e majd a romániai elnökválasztás eredményeit, Johannis így válaszolt: „Nem tudom, ha befolyásolni fogja a romániai elnökválasztások eredményeit, azonban biztosan fellendíti a stratégiai partnerséget”.

A Donald Trump amerikai elnökkel való találkozót követően, Románia washingtoni nagykövetségén adott sajtónyilatkozatában Johannis kijelentette, ismét meghívta az amerikai elnököt Romániába, és Trump azt válaszolta, hogy szívesen látogatna el az országba.

„Reméljük, hogy a közeljövőben ez meg is történik. Vagyis az USA-ban esedékes választások után, hogy realisták legyünk” – mondta Johannis.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük