Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Klaus Iohannis kihirdette a különleges ügyészi részleg felszámolásáról szóló törvényt

Klaus Iohannis kihirdette a különleges ügyészi részleg felszámolásáról szóló törvényt Románia

Klaus Iohannis államfő kihirdette pénteken a különleges ügyészi részleg (SIIJ) felszámolásáról szóló törvényt, miután az alkotmánybíróság nem találta azt alkotmányellenesnek.

Hirdetés
Hirdetés

A szenátus február 28-án fogadta el ügydöntő parlamenti házként a jogszabályt, amelynek értelmében a különleges ügyészi részleg által vizsgált ügyeket nem a korrupcióellenes ügyészség, hanem a legfőbb ügyészség, illetve a megyei táblabíróságok mellett működő vádhatóságok veszik át. Ezeknek az ügyeknek a vizsgálata 42 kijelölt ügyészre fog hárulni, akiket a legfőbb ügyészség nevez ki a Legfelsőbb Bírói Tanács javaslatára, négyéves időtartamra.

A jogszabályt főleg az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) honatyái támadták meg az alkotmánybíróságon, de a taláros testület korábban elutasította az óvásukat, így most Iohannis kihirdethette a jogszabályt. A részleg felszámolását Brüsszel is szorgalmazta, ugyanis ez az egyik feltétele annak, hogy az Európai Bizottság megszüntesse a román igazságszolgáltatás figyelemmel kísérését.

A különleges ügyészi részleget a 2016-2020-as parlamenti ciklus baloldali kormánytöbbsége hozta létre, amely szerint azért kellett elvenni a korrupcióellenes ügyészségtől (DNA) a bírák és az ügyészek dossziéit, hogy a vádhatóság ne tarthassa sakkban a bírákat mondvacsinált ügyekkel. Ugyanakkor a korrupcióellenes vádhatóság tevékenységét támogató erők, főleg az USR szerint azért hozták létre ezt a részleget, hogy a DNA tevékenységét bíráló erők, főleg a szociáldemokraták befolyásolják az igazságszolgáltatást, és megakadályozzák a korrupcióellenes harcot.

A különleges ügyészi részleg megszüntetése körüli vita is hozzájárult tavaly ahhoz, hogy szeptemberben felbomlott a jelenleg a szociáldemokratákkal és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) nagykoalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint az USR és az RMDSZ alkotta akkori jobbközép koalíció. Az RMDSZ és a liberálisok ugyanis nem értettek egyet a Mentsétek Meg Romániát Szövetséggel abban, hogy a bírákat és az ügyészeket ismét a DNA vizsgálja.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük