Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

FRISSÍTVE: Klaus Iohannis a Cotroceni-palotában fogadta német hivatali kollégáját

FRISSÍTVE: Klaus Iohannis a Cotroceni-palotában fogadta német hivatali kollégáját Románia

Klaus Iohannis államelnök fogadta szerdán a romániai hivatalos látogatására érkező Frank-Walter Steinmeier német államfőt.

Hirdetés
Hirdetés

Németország elnökét katonai tiszteletadással fogadták az elnöki palotánál.

A román küldöttség tagjai között van Bogdan Aurescu külügyminiszter, valamint Luminiţa Odobescu, Ligia Deca, Sergiu Nistor, Ion Oprişor, Delia Dinu, Daniela Bârsan elnöki tanácsosok.

A két elnök négyszemközti és hivatalos megbeszéléseket folytat, majd közös sajtótájékoztatót tart.

Az Államelnöki Hivatal korábbi tájékoztatása szerint Frank-Walter Steinmeier romániai látogatásának apropója a két ország közötti baráti együttműködést és európai partnerséget szentesítő egyezmény aláírásának harmincadik évfordulója. Az egyezményt 1992. április 21-én írták alá.

A két államfő közötti megbeszélések a román-német kapcsolatok fejlesztésére és elmélyítésére fognak összpontosítani, amelyeket nagyon aktív politikai-diplomáciai párbeszéd, növekvő gazdasági dinamika és különleges emberi kapcsolatok jellemeznek; utóbbiakat a romániai német kisebbség, illetve az egyre számottevőbb németországi román közösség is megerősíti – olvasható a tájékoztatásban.

Szó lesz a két ország közötti gazdasági együttműködés megerősítésének kilátásairól, mivel Németország Románia vezető kereskedelmi partnere: 2021-ben több mint 35 milliárd eurós kereskedelmi forgalmat jegyeztek a két ország között. Ugyanakkor Németország a harmadik legnagyobb befektető a román gazdaságban.

A két államfő megbeszélést folytat az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt kialakult regionális, európai és euroatlanti biztonsági helyzetről, az Ukrajnának és az ukrán menekülteknek nyújtott támogatásról, az energiabiztonságról és a NATO keleti szárnyának megerősítéséről.

Tárgyalni terveznek ugyanakkor az Európai Unió szomszédságában lévő országoknak nyújtható aktív támogatásról, különös tekintettel a Moldovai Köztársaságra, Grúziára és a nyugat-balkáni országokra – tájékoztatott még a hivatal.

A német elnök Nicolae Ciucă kormányfővel is találkozik a nap folyamán.

Iohannis: fokozni kell a nyomást, hogy Oroszország befejezze az inváziót

Életbevágóan fontos, hogy az Európai Unió és a tagállamok továbbra is támogassák Ukrajnát és az ukrajnai menekülteket – jelentette ki Klaus Iohannis államfő szerdán, a Frank-Walter Steinmeier német államfővel tartott sajtótájékoztatón.

Iohannis elmondta, hogy német hivatali kollégájával ismertette a román állam által a háború sújtotta Ukrajnának és az ukrajnai menekülteknek nyújtott segítséget, beszámolt a Suceaván működtetett humanitárius logisztikai központról és az ukrán áruszállítmányok romániai tranzitjának megkönnyítéséről.

A két államfő beszélt az Oroszországgal szembeni újabb szankciók bevezetésének és az ország nemzetközi elszigetelésének szükségességéről. ‘Fokozni kell a nyomást, hogy Oroszország befejezze az inváziót és vessen véget az agresszióknak’ – mondta Iohannis.

Hangsúlyozta továbbá, hogy az orosz csapatok által elkövetett háborús bűnöket a nemzetközi igazságszolgáltatásnak kell mélyrehatóan kivizsgálnia és kiszabnia értük a büntetéseket. Románia támogatni fogja ezt a folyamatot, mint ahogy az Európai Bizottságnak azt a javaslatát is támogatja, hogy tiltsák be az orosz kőolaj importját. Ezt lépcsőzetesen, hat hónapos periódus alatt tudnák megvalósítani, és a kormány dolgozik azon, hogy fenntartható megoldást találjon az orosz kőolajtól és földgáztól való függetlenedésre – mondta a román elnök.

Német hivatali kollégája közölte, hogy az Orosz Föderáció elleni hatodik szankciócsomag a napokban konkretizálódik. Arról is beszámolt, hogy jelentősen csökkent Németország energetikai függősége az orosz nyersanyagoktól, az utóbbi adatok szerint az orosz kőolajtól való függősége 15 százalékos.

Klaus Iohannis ismertette a német elnökkel azokat a nehézségeket, amelyekkel a Moldovai Köztársaság küzd az ukrajnai háború következtében, és hangsúlyozta a Chişinău támogatását célzó mozgósítás szükségességét.

Mint elmondta, a román és a német állam hasonlóan viszonyul az ukrajnai háború miatt nagy nehézségekkel küzdő Moldovai Köztársasághoz, mindketten kiállnak mellette, és Románia reméli, hogy a német fél segítségére lesz a Moldovát támogató platform második konferenciájának megszervezésében.

Iohannis ismét hangsúlyozta, hogy Románia teljes mértékben támogatja a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Grúzia csatlakozását az Európai Unióhoz.

Steinmeier: kiállunk Ukrajna mellett

Románia és Németország politikailag, gazdaságilag és a civil társadalom szempontjából is szorosan kapcsolódik egymáshoz – jelentette ki szerdán Bukarestben Frank-Walter Steinmeier német elnök, hangsúlyozva, hogy országa kiáll Ukrajna mellett e nehéz időszakban.

A Klaus Iohannis román államfővel közösen tartott sajtótájékoztatón Steinmeier leszögezte, a Románia és Németország közötti baráti együttműködésről szóló szerződés aláírása óta eltelt 30 évben sok minden történt, közelebb került egymáshoz a két ország, amelyek mára politikailag, gazdaságilag és a civil társadalom szempontjából is szorosan kapcsolódnak egymáshoz.

„Ezt azért is hangsúlyozom, mert talán soha nem volt még annyira egyértelmű, mint most, hogy milyen fontos az egység Európában és a transzatlanti szövetségen belül is” – fogalmazott.

A német elnök hozzátette, országa kitart a háború sújtotta Ukrajna mellett e nehéz időszakban, ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy nemcsak Németország és Románia, hanem a teljes Európai Unió és a teljes NATO Ukrajna oldalán fog állni a továbbiakban is, és mindennel támogatják, amire e vészhelyzetben szüksége lehet az országnak. „Azt hiszem, Ukrajnának még hosszú ideig szüksége lesz a segítségünkre, támogatásunkra” – nyomatékosította.

Frank-Walter Steinmeier beszélt arról is, hogy Németország tisztelettel és elismeréssel tekint az ukrajnai menekültekhez rendkívüli szolidaritással és emberséggel viszonyuló Romániára. Hozzátette, országában 350 ezer regisztrált menekültet látnak el, emellett további 100 ezerre becsülik a még nem regisztrált menekültek számát.

A német elnök rámutatott, bár Németország földrajzilag nincs olyan közel a fegyveres konfliktus uralta térséghez, mint Románia vagy a Moldovai Köztársaság, megérti a biztonsági helyzettel kapcsolatos aggodalmakat, ugyanakkor országa teljes szolidaritásáról biztosította a környező államokat. E szolidaritás jeléül Litvániába például katonákat küldtek, Romániában pedig egy rotációs rendszer részeként járőrszolgálatot végzett a német légierő hat vadászgépe – mondta.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük