Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Késve érkezhetnek a novemberi energiaszámlák

Késve érkezhetnek a novemberi energiaszámlák Románia

Sok romániai lakos számára késve fognak érkezni ebben a hónapban az áram- és gázszámlák, mert a szolgáltatók vagy nem tudják, hogyan állítsák ki azokat, vagy még dolgoznak a számlázási rendszer megváltoztatásán. A nemrégiben elfogadott törvény kötelezi őket az árak maximálására, de nincsenek alkalmazțsi normák, amelyek pontosan megmondanák, hogyan kell számlázniuk.

Hirdetés
Hirdetés

A késések magyarázata egyszerű. A napokban az emberek postaládájába vagy e-mail címére érkező számláknak tartalmazniuk kell a november 1-je óta eltelt napok fogyasztásának ellenértékét is, amikor is a törvényben meghatározott, meglehetősen bonyolult maximálási és kompenzációs mechanizmus hatályba lépett. Mivel azonban a parlament által a múlt hónap végén elfogadott törvénynek nincsenek meg a végrehajtási normái, a szolgáltatóknak gondot okoz a számlák kiszámítása és az informatikai rendszerek módosítása.

Az Enel vállalat például már figyelmeztette ügyfeleit, hogy a számlák késve fognak érkezni, a CEZ pedig 10-15 napra teljesen felfüggesztette a számlázást. Becsléseik szerint ebben a hónapban mintegy 500.000 gáz- és energiaszámlát, vagyis az összes számla 75-80 százalékát késve állítják majd ki.

Az E.ON azt állítja, hogy rekordidő alatt megváltoztatták informatikai rendszerüket, hogy időben küldhessék ki a számlákat, és azokat a törvénynek megfelelően kedvezményes árakon lehessen kiszámlázni.

Az Electrica ügyfelei is időben megkapják számláikat, de a vállalat jelzi, hogy egyelőre nem fogja alkalmazni a november 1-je utáni fogyasztásra vonatkozó árcsökkentés, hanem majd a következő számlában végzi el a szükséges módosításokat, amint a hatóságok meghatározták a törvény végrehajtási normáit. A korrekciók november és december hónapra is érvényesek lesznek – közölték az Electrica képviselői a Digi24-gyel.

Az energetikai szakértők nem nézik jó szemmel a számlák kibocsátásának késését, amelyet a lakosság és a kkv-k számára az utolsó pillanatban elfogadott támogatási intézkedések okoznak.

„Fontos, hogy következetesebb párbeszédet folytassunk az állami hatóságok és az érintettek között, hogy ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy az egyik probléma megoldása során újabbakat hozunk létre” – mondta Răzvan Nicolescu volt energiaügyi miniszter.

Annak érdekében, hogy a romániaiak télen is részesüljenek a maximált gáz- és energiaárakból, és bizonyos fogyasztási korlátok betartása esetén kedvezményeket is kapjanak, az állam kompenzálni fogja a szolgáltatókat.

„Körülbelül 3 milliárd lejre lesz szükségünk, hogy fedezzük az energiaszámlák kifizetésére vagy az energiaszámlák felső határára vonatkozó intézkedések költségvetési hatását, és még ott van a sérülékeny fogyasztók támogatása, amelyeknek költsége körülbelül 410-415 millió lej, de ez az egész időszakra vonatkozik, nem csak erre az évre” – nyilatkozta Dan Vîlceanu, ügyvivő pénzügyminiszter.

Az alacsonyabb számlák érdekében nyújtott állami támogatás 2021. november 1-jétől 2022. március 31-ig jár.

(Digi24)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások