Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Horia Colibăşanu elsőként hódította meg a Kancsendzöngát a román alpinisták közül

Horia Colibăşanu elsőként hódította meg a Kancsendzöngát a román alpinisták közül Románia

Horia Colibăşanu temesvári hegymászónak szombaton sikerült megmásznia a 8586 méter magas Kancsendzöngát, ezzel ő az első román alpinista, aki felért a világ harmadik legmagasabb csúcsára – derül ki az Agerpres-nek elküldött közleményből.

Hirdetés
Hirdetés

Colibăşanu pótlólagos oxigén és serpa segítség nélkül jutott fel a világ harmadik legmagasabb, Himalája hegységben található csúcsára.

A román hegymászó műholdas telefonon küldte el sikerének hírét, miután már megkezdte az ereszkedést a 4-es tábor felé, ahol két expedíciós társa, a román Marius Gane és a szlovák Hámor Péter várta, akik a csúcs előtt 200 méterrel lemondtak a csúcstámadásról.

A mászás négy napig tartott, amelyet három hét akklimatizálódás és az útvonal felszerelése előzött meg. A Kancsendzönga volt az egyetlen 8000 méter feletti hegy, amelyet eddig még nem másztak meg romániai alpinisták. Horia Colibăşanu 10 évvel ezelőtt próbálkozott először a Kancsendzönga megmászásával, akkor mintegy 8400 méterig jutott fel.

A temesvári sportoló immár a kilencedik nyolcezres csúcsát mászta meg a létező 14-ből. A Kancsendzönga a Himalája egyik legnehezebben megmászható hegye, ahol az alpinisták elhalálozási aránya nagyon magas, 29,1%-os.

Colibăşanu pályafutása során 23 nemzetközi expedícióban vett részt, a romániai alpinisták közül a legmagasabb teljesítményt nyújtotta eddig. Még mindig ő az egyetlen romániai, aki megmászta a K2-t, az Annapurnát és a Dhaulagirit, a világ öt legveszélyesebb hegye közül hármat. 2017-ben az államelnök a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatával (a legmagasabb kitüntetés) tüntette ki.

Marius Gane több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik a magashegyi hegymászás területén. 2003-ban részt vett az első romániai Everest-expedícióban. Számos csúcsot mászott meg nagy nehézségű útvonalon elsőként a romániai alpinisták közül, például a Denali-csúcsot (6194 méter, Alaszka) a West Rib útvonalon és a Nanga Parbatot (8126 méter, Himalája) a Rupal oldalon, amelyet a világ legmagasabb hegyoldalaként tartanak számon (4600 méter szintkülönbség). 1988 óta tevékenykedik hegyimentőként a Dâmboviţa megyei hegyimentő-szolgálat csapatában.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük