Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

FRISSÍTVE: Hamis Covid-igazolványok ügyében végez házkutatásokat Bihar és Szatmár megyében a DNA

FRISSÍTVE: Hamis Covid-igazolványok ügyében végez házkutatásokat Bihar és Szatmár megyében a DNA Románia

Tizenhárom helyen tart házkutatást a korrupcióellenes ügyészség (DNA) nagyváradi területi irodája Bihar és Szatmár megyében hamis Covid-igazolványok kibocsátásával kapcsolatos bűncselekmények ügyében.

Hirdetés
Hirdetés

A házkutatások közül egy közintézménynél zajlik, a többi magánlakásokban.

A nyomozáshoz közel álló források szerint az érintett közintézmény a petei határátkelőhelyen lévő oltóközpont, amely az egészségügyi igazgatóság és a Szatmár megyei tanács alárendeltségébe tartozik.

Az ügyészek 2021-ben elkövetett korrupció és közokirat-hamisítás ügyében vizsgálódnak. A feltételezett bűncselekményeket köztisztviselők követték el a Covid-világjárványt kihasználva – állítja a DNA.

FRISSÍTÉS: Négy személyt vettek őrizetbe

Négy személyt vett őrizetbe a korrupcióellenes ügyészség (DNA) hamis Covid-igazolványok kibocsátásával kapcsolatos bűncselekmények gyanújával. Az ügy a petei román-magyar határátkelőnél működő oltóközponthoz kapcsolódik.

A DNA szerdai közleménye szerint az ügyészek Bihar és Szatmár megyében tizenhárom helyen tartottak házkutatást kedden, az egyiket egy közintézménynél, a többit magánlakásokban, majd elrendelték négy személy 24 órás őrizetbe vételét. Három személy ezek közül a petei oltásközpontban dolgozik: Daniela-Ioana Hoblea egészségügyi asszisztensként, Marc Ilieş és Horea Buriceanu orvosírnokként. Mindhármukat csúszópénz elfogadásával, folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítással és informatikai csalással gyanúsítják. A negyedik személy, Voichiţa-Camelia Sim, a Bihar megyei egészségügyi igazgatóság egészségügyi asszisztense ellen csúszópénz elfogadásában, közokirat-hamisításban és informatikai csalásban való bűnrészesség miatt indult eljárás.

A korrupcióellenes ügyészek szerint Daniela Hoblea, Marc Ilieş és Horea Buriceanu az év folyamán több alkalommal kértek és kaptak 250 és 300 euró közötti pénzösszegeket olyan személyektől, akik oltásigazolványt, vagy digitális Covid-igazolványt akartak szerezni a koronavírus elleni vakcina beadása nélkül.

Ez utóbbi személyek a gyanúsítottak bizonyos ismerősein, összekötőkön keresztül igényelték és fizették ki a hamis igazolványokat. Ilyen közvetítő volt a korrupcióellenes ügyészek szerint Voichiţa-Camelia Sim, a Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság alkalmazottja. Az oltóközpontban dolgozó három személy pedig a pénzösszegekért cserében bevezette az országos elektronikus oltási nyilvántartásba (RENV) olyan személyek nevét és adatait is, akik valójában nem kapták meg az oltást, de így hozzájutottak az igazolványhoz.

A DNA szerint a hamis oltásigazolványt igénylők többsége meg sem jelent az oltóközpontban, hanem elektronikus úton küldte el személyes adatait a közvetítő személyeknek, és tőlük vette át a dokumentumokat is a csúszópénz kifizetésekor. A közvetítő személyek is kaptak bizonyos összegeket a „szolgáltatásaikért” – állítják még a korrupcióellenes ügyészek.

A kedden tartott házkutatások nyomán összesen 127.000 eurót, 75.000 lejt és 1000 angol fontot találtak a nyomozók. Az ügyben több személy ellen is zajlik még a vizsgálat.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük