Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Halotti névsor Moszkvából

Vasile Soare, Románia oroszországi nagykövete egy gyulafehérvári rendezvény meghívottjaként egyebek között arról beszélt, hogy idén közzéteszik az 1940-es években hadi foglyokként elhurcolt, majd lágerekben, kényszermunka-táborokban vagy kórházakban elhunyt romániai személyek második listáját, csaknem 11 000 névvel. Egy ilyen lista már megjelent a moszkvai román nagykövetség honlapján, és 10 724 romániai személy nevét tartalmazza.

Hirdetés
Hirdetés

A nagykövet elmondta, a történészek szerint a második világháború időszakában, a volt Szovjetunió területén elhunyt romániaiak száma 45 ezer és 65 ezer között lehet, de bármennyi is lenne a pontos szám, az áldozatok jelentős hányada nem a csatatereken vesztette életét, hanem az oroszországi lágerekben, kényszermunkán vagy kórházakban, a háború idején vagy később. A kutatások azt mutatják, a szovjet-orosz birodalom területén több mint 500 láger működött, és ez ideig 288-ról lehet tudni biztosan, hogy ott román állampolgárok is meghaltak. Összlétszámuk hivatalosan 29 883, így a két „halállista” tartalmazza több mint kétharmaduknak a nevét. A lajtromok általában rögzítik az elhunytak születési dátumát, családnevét, keresztnevét, katonai rangját vagy besorolását, valamint az elhalálozás helyét és időpontját, noha sok esetekben hiányosak az adatok. A kutatómunka hosszadalmas, nehézkes, hiszen több ezer kilométeres átmérőjű területen álltak az egykori szovjet-orosz lágerek, némelyikük Szibériában, az Urál hegység lábainál vagy másutt.

Vasile Soare év végére, a karácsony előtti időszakra ígéri a második listát, és ott főleg az 1942 novembere – 1943 márciusa között elhunyt román állampolgárok neve lesz olvasható. Ebben az időszakban az egyik láger csaknem 6000 romániai hadi foglya közül 3964-nek a halálát jegyezték. A nagykövet hozzátette, több mint 8000 személy esetében a lágergondnokságok megjelölései ugyan romániai fogolyra utalnak, de nincs családnév és keresztnév, esetleg csak egyik van feljegyezve, így róluk nem lehet elfogadható listát kiközölni. Az utóbbi öt esztendőben Oroszország területén két katonai temetőt létesítettek és avattak a romániai háborús hősök, áldozatok emlékére, az egyik Volgográd, a másik Krasznodár övezetében található.

(bl)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük