Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Cîţu: június elsején megtesszük az első lépést a normalitáshoz való visszatérés irányába

Cîţu: június elsején megtesszük az első lépést a normalitáshoz való visszatérés irányába Románia

Minisztériumközi bizottság létrehozását javasolja Florin Cîţu miniszterelnök, amelynek az lesz a feladata, hogy készítse elő az országnak a normális kerékvágásba való visszaállását június elsejétől.

Hirdetés
Hirdetés

Cîţu ezt hétfőn jelentette be a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján. Kifejtette: június elsejére várható az első lépés annak irányába, hogy Románia visszatérjen a normalitáshoz.

A miniszterelnök azt mondta, a minisztériumközi bizottságban minden tárca képviselője helyet kap majd, ugyanakkor fontolgatják, hogy a szakszervezetek és munkáltatók képviselőit is bevonják a tevékenységekbe.

„Lesz időnk előkészíteni az újranyitást, és mindannyian láthattuk, hogy ha előre betervezünk mindent, ha egyeztetünk az érintettekkel, az eredmények sem maradnak el. Láthattuk, hogy meg lehet ünnepelni a húsvétot. Hétvégente már nincsenek nagy tömegek a sípályákon, sem a klubokban. Minden megoldódik, ha időben tervezünk. Bízzanak benne, hogy túlleszünk ezen az időszakon!” – fogalmazott.

A kormányfő rámutatott, a járványkezeléssel kapcsolatos döntéseket mindig egyeztetések előzték meg, és ugyanez fog történni a minisztériumközi bizottság esetében is. Valamennyi miniszternek tárgyalásokat kell majd folytatnia a hozzá tartozó ágazatok képviselőivel, számba kell vennie, hogy milyen igényeik vannak, majd ezeket megtárgyalják a testületben, és elrendelik a szükséges intézkedéseket – magyarázta. Hozzátette, a kormány eltökélt abban, hogy valamennyi gazdasági ágazat képviselőivel tárgyaljon a következő két hónapban, ugyanakkor meggyőződése, hogy meg fogják találni a legjobb megoldásokat a június 1-je utáni folytatáshoz.

„Az új korlátozó intézkedések eredményesnek bizonyultak”

Az egy héttel ezelőtt bevezetett járványvédelmi intézkedések hatásosnak bizonyultak, már látszik az eredményük – jelentette ki a miniszterelnök.

Florin Cîţu szerint a járványhelyzet „stabilizálódott”, az egy héttel ezelőtt életbe lépett újabb korlátozások eredményesnek bizonyultak. A napi esetszámok alakulása alapján megállapítható, hogy egy hete tart az úgynevezett platófázis. „Már látszik az intézkedéseink eredménye, ezek működnek” – fogalmazott a kormányfő.

A miniszterelnök rámutatott, Bukarestben megállt a napi esetszám növekedése, sőt: az elmúlt napokban csökkent az új megbetegedések száma, Ilfov megye is elérte a platófázist, Temesváron és Temes megyében szintén csökkennek az esetszámok.

Florin Cîţu szerint a továbbiakban még javulni fog a helyzet, ehhez azonban a lakosság türelmére és a hatályos korlátozások fenntartására van szükség.

„Ugyanakkor felgyorsítjuk az oltási kampányt. Ahogy azt már a legelején is elmondtuk: csak így lehetünk túl ezen” – nyomatékosította.

Május végére a beoltottak száma eléri az 5 milliót

Romániának rendelkezésére fog állni a szükséges mennyiségű oltóanyag ahhoz, hogy május végére érje el az 5 milliót a koronavírus ellen beoltottak száma – jelentette ki hétfőn a miniszterelnök. Florin Cîţu felhívást intézett a politikusokhoz és az egyházak képviselőihez, hogy segítsenek az oltási kampány felgyorsításában.

A kormányfő egy sajtótájékoztatón rámutatott, áprilisban és májusban 8,3 millió dózis koronavírus elleni vakcina kellene hogy érkezzen az országba, így jövő hónap végére a beoltottak száma a legpesszimistább forgatókönyv szerint eléri az 5 milliót, az optimista várakozás szerint pedig akár a 6,3 milliót.

A miniszterelnök szerint nagyon fontos, hogy a politikusok, helyi és megyei vezetők, valamint az egyházak képviselői is kivegyék a részüket az oltási kampány népszerűsítéséből, hogy az emberek naprakész adatokkal rendelkezzenek a vakcinációról.

Florin Cîţu úgy véli, Romániának rendelkezésére fog állni a szükséges mennyiségű oltóanyag ahhoz, hogy július végére elérje a 10 milliót a beoltottak száma, hiszen a vártnál gyorsabb ütemben érkeznek az oltóanyagok, ehhez azonban arra van szükség, hogy az emberek kérjék az oltást, regisztráljanak az előjegyzési platformra. Ha 10 millióan megkapnák az oltást, a felnőtt lakosság 70 százaléka immunizálva lenne, ami lehetővé tenné a gazdaság szinte teljes megnyitását – nyomatékosította.

A miniszterelnök hozzátette, június közepére az egy nap alatt beadott oltások száma elérheti a 100 ezret.

Az oltási platformon regisztrált személyek száma jelenleg 767.883. Közülük 442.000 kaptak értesítést, és 64 százalékuk – 282.000-en – visszaigazolták az oltási időpontot – ismertette az aktuális adatokat a kormányfő.

Országon belül zöld igazolvány nélkül vakációzhatnak a polgárok

Florin Cîţu úgy nyilatkozott, országon belül az európai oltási igazolvány nélkül indulhatnak majd vakációzni az állampolgárok.

Arra az újságírói kérdésre, hogy Románián belül is alkalmazzák-e majd az európai oltási igazolványt, a kormányfő úgy felelt: „Nem. Semmiképpen sem. Romániában nem fogják bevezetni a zöld igazolványt, a románok anélkül fognak vakációra indulni. Azért lesz ez a minisztériumközi bizottságunk, hogy biztosítsuk a szabályok betartását, de a zöld igazolvány nélkül.”

Florin Cîţu azt mondta, szeretné, ha – az óvintézkedéseknek köszönhetően – az idei nyarunk „sokkal jobb és biztonságosabb” lenne, mint a tavalyi. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a vendéglátósok is tiszteletben fogják tartani ezeket az intézkedéseket.

Az Európai Bizottság elektronikus zöld igazolvány kiállítását javasolta az állampolgárok EU-n belüli biztonságos utazása érdekében a COVID-19 világjárvány idejére. A zöld igazolvány azt fogja bizonyítani, hogy tulajdonosa megkapta a COVID-19 elleni oltást, vagy kigyógyult már a betegségből, vagy negatívan tesztelték koronavírusra.

Az INSP-n múlik, hogy a nyálteszteket is bevonja a tesztelési módszertanba

Az Országos Közegészségügyi Intézeten (INSP) múlik, hogy a nyálteszteket is bevonja a tesztelési módszertanba – közölte a miniszterelnök.

Florin Cîţu rámutatott, ő maga javasolta a non-invazív nyáltesztek alkalmazását a vakációról visszatérő iskolásoknál. Állítása szerint több szakemberrel is egyeztetett előzőleg a témáról, és valamennyien azt mondták, hogy ez a tesztelési mód is megfelelő. „A nyáltesztek még valóban nem szerepelnek az INSP által megszabott metodológiában, de az INSP-n múlik, hogy a módszertan részévé tegye. Világszerte használják ezt a tesztelési módszert” – fogalmazott.

A kormányfő annak kapcsán nyilatkozott a témáról, hogy vasárnap Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter azt mondta, a szaktárcának nincs törvényes alapja arra, hogy az iskolák számára gyorsteszteket vásároljon, és ezt az oktatási minisztériummal is közölték.

„Az egészségügyi minisztériumnak nincs meg a jogi kerete arra, hogy például az iskolák vagy bármely más, nem az alárendeltségébe tartozó intézmény számára teszteket vásároljon. Pedig vitathatatlan, hogy ezek a tesztek is biztosítanak bizonyos fokú szűrést” – fejtette ki.

Andreea Moldovan egészségügyi államtitkár szintén nyomatékosította, hogy a nyáltesztek nem szerepelnek az INSP jelenlegi metodológiájában, mivel nem elég pontosak.

Sorin Cîmpeanu oktatási tárcavezető korábban arról számolt be, hogy a második félév eleje óta eltelt 8 hét alatt az iskoláknak kiosztott antigén gyorstesztek kevesebb mint 2 százalékát használták fel, ami „óriási kudarcot jelent”.

Hozzátette, „a non-invazív teszteket az egészségügyi ágazatban illetékes hatóságoknak kell beszerezniük”, mivel az oktatási tárcának nincs kompetenciája ezen a téren. „Emiatt nagyon bízunk az egészségügyi minisztérium támogatásában” – nyomatékosította a tárcavezető.

A nozokomiális fertőzések megszüntetésének egyetlen módja új kórházak építése

Florin Cîţu miniszterelnök szerint a kórházi fertőzések megszüntetésének egyetlen módja az új kórházak építése. Erre 2,5 milliárd eurót különítenek el az országos helyreállítási tervben, és ezenkívül az állami büdzséből is szánnak rá alapokat.

Cîţu a Victoria-palotában tartott hétfői sajtótájékoztatóján beszélt erről, miután szóba került az égési sérülteket ellátó temesvári kórház esete, ahol idén már nyolc páciens halt meg nozokomiális fertőzésben.

A miniszterelnök elmondta, beszélt a temesvári kórház kérdéséről Vlad Voiculescu egészségügyi miniszterrel, aki kilátásba helyezte, hogy a helyszínre küldi ellenőrző testületét.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások