Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Biztonság mindenekfelett

Biztonság mindenekfelett Románia

Tegnap megkezdődtek a Saber Guardian 2017 (SG17) elnevezésű nemzetközi gyakorlatsorozat – a Fekete-tenger térségének eddigi legnagyobb hadgyakorlatának – romániai manőverei, írja az MTI. Ugyancsak tegnap Adrian Ţuţuianu védelmi miniszter az Amerikai Egyesült Államok volt kelet-európai nagyköveteiből álló, Damon Wilson által vezetett küldöttségével találkozott.

 

A Bulgária, Románia és Magyarország területén zajló, 22 NATO-tagállam és partner ország 25 ezer katonáját mozgósító gyakorlatsorozatot az Amerikai Egyesült Államok szárazföldi erőinek európai parancsnoksága hangolja össze. Július 20-ig Románia területén 20 helyszínen rendeznek éles lövészetet, harcászati terepgyakorlatot, nappali és éjszakai vízi átkelést, légi csapatszállítási és sebesültmentési gyakorlatot. Az erdélyi Nagysinken és Aranyosgyéresen, illetve a Fekete-tenger partvidékén lévő Mihail Kogălniceanun szervezett gyakorlatok egy része sajtónyilvános. A lőterekre és gyülekezőpontokra tartó katonai konvojok számára több településen lakossági találkozót rendeznek, ahol az érdeklődők megtekinthetik az amerikai és román zászlóaljak haditechnikáját.

A védelmi minisztérium Agerpreshez eljuttatott tájékoztatása szerint a tárca vezetője, Adrian Ţuţuianu az USA volt kelet-európai nagyköveteinek küldöttségével találkozott, amelynek élén Damon Wilson, az USA Atlanti Tanácsának ügyvezető elnöke áll. A beszélgetés során felmerültek a Fekete-tenger térségének biztonsági kérdései, a Románia és USA közötti stratégiai partnerség, valamint az a vállalás is, miszerint védelmi kiadásokra fordítja a román állam a bruttó hazai termék (GDP) két százalékát. Ţuţuianu kiemelte annak jelentőségét, hogy 20 év telt el a Románia–USA közti stratégiai partnerség elindítása óta, amelynek köszönhetően jelentősen megszilárdult Románia szerepe az euroatlanti térségben, a regionális és nemzetközi biztonság terén.

A felek nagyra értékelték a két hadsereg közötti együttműködést, amelyet tovább szándékoznak mélyíteni és erősíteni. A találkozón a védelmi miniszter bemutatta az amerikai küldöttségnek azt a nyolc stratégiai programot, amelyet a közeljövőben szándékozik gyakorlatba ültetni az ország valós katonai igényeinek megfelelően. Az USA Atlanti Tanácsát 1961-ben alapították, és hálózata révén a gazdasági–politikai változások elemzésének egyik alapvető fórumaként működik. A tanácsnak tíz regionális központja van, programjai az Észak-atlanti Szövetség elképzeléseivel összhangban álló nemzetközi biztonságpolitikával kapcsolatosak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük