Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgárok is regisztrálhatnak oltásra

A tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgárok is regisztrálhatnak oltásra Románia

Közvetlenül az oltási platformon kérhetnek időpontot az immunizálásra azok az idegen állampolgárok, akik tartózkodási engedéllyel vannak Romániában – közölte kedden Valeriu Gheorghiţă.

Hirdetés
Hirdetés

A lakosság beoltásáért felelős országos bizottság vezetője azt mondta: azok a külföldi állampolgárok, akik nem rendelkeznek a román hatóságok által kiállított személyi számmal (CNP) , de van romániai tartózkodási engedélyük, közvetlenül az oltási platformon kérhetnek előjegyzést . Nekik egyéni azonosító kódjuk lesz, például az útlevélszám alapján.

Az idegen állampolgárok számára várhatóan április 10-én nyílik meg az oltásra való előjegyzés lehetősége – mondta még a katonaorvos.

Áprilistól a családorvosok is oltani fognak

Áprilistól a családorvosok is oltani fognak koronavírus ellen – jelentette be az oltási kampányt koordináló országos bizottság elnöke.

Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: az előzetes felmérések szerint az orvosok 50-55%-a venne részt az oltási munkában.

A CNCAV vezetője mintegy 5000 családorvos közreműködésére számít, akik egyenként 100-100 embert tudnának immunizálni hetente.

12 új oltópont nyílik a Moderna vakcinájával történő immunizálásra

Április 6-ától további 12 oltópontot helyeznek üzembe a Moderna által kifejlesztett vakcinával történő immunizálásra – közölte kedden Valeriu Gheorghiţă.

Ezáltal legalább napi ezerrel nőhet a Moderna vakcinájával beoltott személyek száma.

Április 13-ától a Pfizer-BioNTech oltóanyagának felhasználására is megnyitnak további 144 oltópontot – tette hozzá a katonaorvos a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján.

Növelik a beoltás ritmusát is, a tervek szerint április 10-étől egy oltóponton 12 óra alatt már nem 60, hanem 90 személy immunizálására lesz lehetőség. Ezzel a már várólistán lévő emberek várakozási ideje is lerövidül, áprilisban pedig a mobil oltóközpontok is üzemképessé válnak – mondta még Valeriu Gheorghiţă.

Több mint 13.400-an fertőződtek meg az oltás első adagja, 1859-en a második adag után

Az oltási kampány kezdetétől március 28-áig 13.416 olyan személynek lett pozitív a koronavírustesztje, akik előzőleg megkapták a koronavírus elleni oltás első adagját, 1859-en pedig a második dózis után fertőződtek meg.

Valeriu Gheorghiţă szerint az első adag felvétele után megfertőződöttek aránya a beoltottak teljes számához képest 0,69 százalék, és ezeknél a személyeknél 10-11 nap elteltével igazolták a betegséget, vagyis mielőtt elkezdődött volna az antitest-termelődés. „Esetükben pontosan akkora volt a megfertőződés kockázata, mint egy oltatlan személynél” – magyarázta a szakember. A második adaggal való beoltást követően a beoltottak 0,19 százalékánál mutatták ki a fertőzést, a vakcina felvételét követő első tíz napban.

Az oltás után megfertőződöttek közül 89-en életüket vesztették, közülük 77-en az első dózis, 12-en a második adag után kapták el a betegséget. Legalább százszor kisebb az elhalálozás kockázata egy beoltott személynél, mint egy oltatlannál, a halálozási arány előbbieknél 0,2 százalék, utóbbiaknál 2,4 százalék – tette hozzá Gheorghiţă.

Valamivel több mint tízezer személynél regisztráltak valamilyen mellékhatást

Az oltási kampány kezdete óta 10.160 személynél regisztráltak valamilyen mellékhatást, ami 3,4 esetet jelent ezer dózisra vetítve.

Dr. Valeriu Gheorghiţă elmondta: a Pfizer-BioNTech oltásánál körülbelül 2, a Modernánál 3,6, az AstraZenecánál 13,2 ilyen eset jut ezer dózisra.

A mellékhatást jelentők átlagéletkora 38 év, 61 százalékuk nő.

Az elmúlt héten regisztrált valamennyi mellékhatás (1341) enyhének tekinthető,

A CNCAV szerint március 29-éig 1.963.141 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, közülük több mint egymillióan már a második oltáson is túl vannak.

Mintegy 760 ezer személy szerepel a várólistákon

Kedd délben mintegy 760 ezer személy szerepelt az ország oltóközpontjaihoz rendelt várólistákon.

Valeriu Gheorghiţă rámutatott: a várólistán lévő személyek száma viszonylag állandó. Az eddig feliratkozottak közül 310 ezer személynek már kiküldték az értesítést, és 70 százalékuk (mintegy 217 ezer személy) előjegyezte magát az oltásra.

Kifejtette: a várólistán lévő személyek 35 százaléka 65 év fölötti és krónikus beteg, 8,3 százalékot tesz ki a kulcsfontosságú területen dolgozók aránya, a többi, hozzávetőlegesen 57 százalék pedig a harmadik kategóriához tartozó, a tömeges oltási kampányban immunizálásra jogosult személy.

Az orvos szerint Bukarestben szerepelnek legtöbben a várólistán – több mint 144 ezren, majd Kolozs megye következik a sorban több mint 58 ezer, Prahova több mint 36 ezer, Ilfov több mint 30 ezer, Maros több mint 28 ezer és Iaşi megye több mint 27 ezer feliratkozottal.

A platform – az országos stratégiának megfelelően – az első és második kategóriához tartozó személyeket részesíti előnyben, a harmadik csoporthoz tartozó személyeknél azonban szigorúan a jelentkezés sorrendjét veszi alapul – szögezte le az oltási kampány vezetője.

Ami az előjegyzéseket illeti, az orvos elmondta: a március 30-ától kezdődő időszakra országos szinten összesen 1.159.235 személy jegyezte elő magát oltásra.

Az oltásra előjegyzett több mint 1,159 millió személy közül 640.539-en a Pfizer-központokban várnak sorukra (az első adagra – 196 ezren várnak), 125.919-en a Moderna-központokban (első adag: 64.197 személy), 392.777-en pedig az AstraZeneca-központokban (első adag: 47 ezer személy) jegyezték magukat elő.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük