Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mit árul el a téli gumi profilmélysége?

Mit árul el a téli gumi profilmélysége? Reklám

Ahogy beköszönt a tél, az autósokra leselkedő balesetveszélyek száma hatványozódik a közutakon. Az intenzív esőzések, a fagy, a jég és a hó síkossá teszik az utakat, amelyeken az autógumik nem ugyanolyan hatékonyan tapadnak az útburkolathoz.

A nyári gumi téli gumira történő cserélése mindenképpen javasolt, hiszen jelentősen csökkenthető ezzel a féktáv. A kérdés főleg az utóbbi évek rohamos fejlesztései kapcsán egyre gyakrabban jön elő: vajon kiváltható az állandó gumicsere négyévszakos abronccsal?

Persze vannak olyan helyzetek, amikor az ember rávágja, hogy mindenképpen csak a téli gumi jöhet szóba. Téli abroncsokból azonban számos márka található a piacon. Mire kell mindenképpen odafigyelni, ha téli gumit vásárol az ember? Mennyit számít a profilmélység? Ezeknek jártunk utána.

Ezért fontos a téli gumi profilmélysége

Ha van rá lehetőséged, téli gumi vásárlása esetén érdemes új szettet vásárolnod. Ezek profilmélysége 8-9 milliméter közötti, ez a legideálisabb eset. A Gumitop.hu weboldalán szinte minden ismert márka termékét megtalálod.

Az ADAC, a német autóklub letesztelte, hogy egy vadonatúj és egy 4 mm-es profilmélységig koptatott abroncsgarnitúra között milyen jelentős a különbség. Ha egy 30 km/h-s tempóval közlekedő autó szeretne lefékezni, 3,2 méterrel többre van szüksége a kopottabb gumik esetében.

Nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy ráeszmélj, ez milyen nagy differencia. Szemléletesen kifejezve egy városi kisautó hossza az eltérés az új téli gumik javára. Ez nagyon nem a mindegy kategória!

Magyarországon a minimálisan elvárt profilmélység mindössze 1,6 milliméter. Ez azonban már olyannyira messze van a gyártósorokról leérkező gumik profilmélységétől, hogy mindenképpen célszerű a közelébe sem menni ennek az alacsony értéknek.

Hogyan viselkedik egy új téli gumi havas, vizes úton?

A téli abroncsok magasabb lamellákkal rendelkeznek. Ezeknek az a feladata, hogy kiszorítsák a vizet, a latyakot, és így minél jobb legyen a gumi tapadása. Ha alaposan szemügyre veszed közelről a téli gumikat, akkor különböző speciális formákat, mintaárkokat fedezhetsz fel a felületükön. Ezeket gyűjtőnéven lamelláknak hívják a szakemberek.

Ezek a lamellák belemarnak a hóba és latyakba. A kapaszkodóélek segítségével történik ez a művelet, így erős tapadás tud kialakulni a gumi és az úttest között.

Mi a helyzet, ha épp sem az eső, sem a hó nem esik?

Ne aggódj, a téli gumik abban az esetben is teszik a dolgukat, ha száraz az út vagy a nyomvonal, ahol épp közlekedsz, mivel a blokkok elég merevek és tömörek. Érdekesség ugyanakkor, hogy a kopottabb téli gumik száraz körülmények között egy árnyalatnyival jobb teljesítményt produkálnak, mint az újak.

Ez persze nem ok arra, hogy arra játssz, ha csapadékmentes lesz a tél, akkor jó lesz a kopott gumi. Az időjárás, különösen manapság meglehetősen kiszámíthatatlan, úgyhogy a téli hónapokban mindenképpen szereld fel jó állapotú téli gumikkal az autód!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük