Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mi várható jövőre az ingatlanpiacon

Mi várható jövőre az ingatlanpiacon Reklám

Az idén tetőző lakásépítési hullám alatt több, mint 20 ezer új lakás épült Budapesten. Ez, valamint az 5 százalékos ÁFA okozta az eddigi hatalmas fellendülést a Magyar ingatlanpiacon. Ebben a cikkben annak próbálunk utánajárni, hogy milyen kilátásokkal kezdhetjük a 2020-as éveket magyarországon.

Mi az oka az eddigi drágulásnak?

Az építőipar fellendülése a lakáspiacon is megmutatkozott az idén. A legfőbb okok listája a következő:

  • A 2008-as világválság alatt és azt követően a legtöbben elhalasztották a lakásvásárlást. A válság enyhülésével 2013 körül nagyon sokan egyszerre kezdtek el lakások után kutatni, az alacsony lakásárak miatt. Ez a piacot elárasztó kereslet masszív ár növekedést eredményezett, aminek utóhatásai még csak most kezdenek elmúlni.
  • Szintén a válság hatására kezdtek el az eddig részvényekbe, vagy egyéb pénzpiaci megoldásokba fektetők ingatlanokat vásárolni. A hosszú távú befektetések ezen fajtája mindig is népszerű volt Magyarországon, de a válság után tényleg túlnyomó részt csak ingatlanokba fektették pénzüket az emberek. Nemcsak magyarok, de külföldiek is kiváló befektetési célpontnak tartják Budapestet. Akiknek sikerült a 2013-as 2014-es években ingatlant vásárolniuk, azok mára már megháromszorozták befektetésük értékét.
  • A banki hitelek árfolyam változása is közvetlen hatást gyakorolt az ingatlanpiacra. A válság elvette a nép kedvét a hitelfelvételtől, így a bankok kedvezőbb feltételeket voltak kénytelenek biztosítani. Akik pedig nem tudtak, vagy nem akartak eddig hitelhez jutni, ezekkel az új feltételekkel, már megtehették. Az ebből származó kereslet növekedése pedig szintén drágulást eredményezett az ingatlanpiacon.
  • Ezzel el is érkeztünk a legnagyobb drágulást okozó faktorhoz. A lakás ÁFA-hoz. a Gazdasági válság után az Állam úgy döntött, hogy 27%-ról 5%-ra csökkenti a lakások után fizetendő ÁFA mennyiségét, ezzel ösztökélve az építőipart a növekedés irányába. Ez olyannyira jól sikerült, hogy építőipari válság következett be, a munkaerő és alapanyag hiány Ezen felül az épített lakások árát nem igazán csökkentette, hiszen a beruházók inkább megtartották a 22%-os különbözetet, mintsem hogy árengedményt adjanak. Ezen intézkedés további hatásairól írunk lentebb.

A következő évek

Ahogy az eddigi drágulásról szóló részben már írtuk, az ÁFA változások hatásai elég nagy hatást gyakoroltak az építőiparra és az ingatlanpiacra is. A 27-ről 5 százalékra való ÁFA változtatás azonban nem permanens. Eredetileg 2020 január 1-jén akarták visszahozni az eredeti, 27 százalékos áfa kulcsot. Ettől azonban alapos megfontolás után elálltak és kitolták a határidőt egészen 2023-ig. Ez azonban csak olyan építkezésekre vonatkozik, ahol legalább 2018 november elejéig szereztek építési engedélyt. Ez azt jelenti, hogy rövid távon nem, azonban hosszú távon igen magas áremelkedés várható. Feltehetőleg a befektetések és használt lakások piacát is érinteni fogja ez az áremelkedés, 2023 elején. Így beruházási célzattal a következő 2 évben érdemes ingatlant vásárolni. Az építészeti beruházások mértéke pedig, ahogy azt már korábban írtuk, valószínűleg vissza is esik majd a következő években.

Érdemes-e befektetni/bérelni?

Saját ingatlan vásárlására Budapesten továbbra is van lehetőség, habár a vételárak nem túl kedvezőek. Ezek a befektetések is hozamot hozhatnak a következő években, de 2023-tól már nem igazán számíthatunk faktuális előrejelzésekre. Az ÁFA visszaállításának hatásai a használt lakások és a bérbe adandó lakások piacát is érinteni fogják. Ettől függetlenül jövőre is megéri lakásokat bérbe adni. A jelenlegi ingatlanadózási törvények alapján azonban ez az ÁFA drágulás kikerülhető. Sok befektető inkább kivárja az 5 éves határértéket az eladással és ezalatt kiadja a lakását. 5 év elteltével ugyanis adómentesen lehet értékesíteni az ingatlant.

A lakások vásárlásával és bérlésével kapcsolatban pedig csak annyit tudunk mondani, hogy minél előbb cselekszünk, annál több esélyünk van egy jó üzletet kifogni. Ezek a jó üzletek sem kifejezetten elérhetők a nagyközönség számára, hiszen Budapesten néhol már a 2 millió forintos négyzetméter árak is átlagosnak számítanak. Egy új ingatlan megvásárlásáért pedig a 25-30 millió forintos alapvető költségeket érdemes számításba venni. Mielőtt ingatlant vásárolnánk, vagy bérelnénk, mindenképpen érdemes egy szakértő útmutatásai alapján tájékozódnunk a piac helyzetéről!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük