Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A baseball népszerűségének titka az Egyesült Államokban

A baseball egyértelműen az Egyesült Államok egyik legnépszerűbb sportága és sokan nem is értik, hogy miért van így. Segítünk megérteni!

A magyar sportrajongóktól mindig is távol állt a baseball sportja. Hiába érhető el most már magyar kommentárral is élő közvetítés az amerikai baseball liga, az MLB-mérkőzéseiről, túlzás azt mondani, hogy komoly rajongótábora van ennek a játéknak Magyarországon. És ez úgy általában Európára és a világ legnagyobb részére is igaz, bár például Japánban és a Karib-tenger szigetországaiban hasonlóan nagy hagyományai vannak, mint az Egyesült Államokban. Fogadás tekintetében szintén inkább az Egyesült Államokban számít népszerűnek a baseball, hiszen ennek a sportnak a fogadásához azért szükség van szabályismeretre és a csapatok híreinek ismeretére is. Ettől függetlenül komoly lehetőségeket tartogat a baseball fogadás, erről már magyar nyelven is lehet olvasni, például a https://mightytips.hu oldalán is. De visszatérve a bevezetőre, vajon miért ilyen népszerű az Egyesült Államokban ez a sportág?

Az Egyesült Államokban a profi baseball már a mindennapok kultúrájának része legalább 150 éve. Nagyon egyszerű játékról van szó, amit bárki megtanulhat és játszhat, kortól függetlenül. És bár az utóbbi időben valamelyest csökkent a népszerűsége és már nem annyira nézett a televíziókban, mint a kilencvenes években, még mindig az egyik legnépszerűbb és legnézettebb sport az Államokban. Na de miért?

A baseball népszerűségének okai

Először is könnyedén hozzáférhető bárki számára, tehát a vidéki Amerikából is kitörhet bárki, hiszen egy kesztyű, egy labda és egy ütős segítségével nagyon könnyen profi játékos lehet valakiből, ha tehetséges és sokat gyakorol. Az alacsonyabb szintű, kisebb ligákban pedig bőven van pallérozódási lehetősége az ifjú tehetségeknek. És ezeket a ligákat a legeldugottabb kis településeken is megtalálhatjuk, hiszen egy baseballpálya igazából nem más, mint egy egyszerű mező, egy dombbal a dobáshoz és néhány bázissal az elfoglaláshoz. Ráadásul mondjuk a kosárlabdával ellentétben itt egy 15 éves tehetséget még nem kezelnek hatalmas sztárként, ugyanúgy végig kell dolgoznia magát az alacsonyabb ligákon, hogy bizonyítson.

Egyes rajongók sokszor vallásként tekintenek kedvenc csapataik szeretetére és ez 100 év alatt sem változik. Példának okáért a Chicagó szurkolói azóta szurkolnak a csapatnak, hogy megalakult, hiába nem nyertek még egyszer sem nagydöntőt. A baseball szurkolói hasonlóan elkötelezettek és fanatikusan, mint például Európában egyes labdarúgó-klubok szurkolói. Ráadásul a mindennapok része egy baseball-meccs, kilátogatni egy találkozóra már olyan, mintha valaki inna egy kávét a kedvenc kávézójában és így tovább. Az egész szurkolói közeg egy nagy család, együtt esznek-isznak a drukkerek a kilenc inning megtekintése alatt.

A történelmi kapcsolat a baseball esetén is megvan

Az Egyesült Államok egy nosztalgikus nemzet, a baseball pedig egy nosztalgikus játék. Viszont maga az ország roppantul fiatal más államokhoz viszonyítva, így nincs többezer éves történelme, amiből emlékeket lehetne visszaidézni, ráadásul rövid történelme is tele volt változással. Ami viszont állandó volt ezekben az években az például a baseball. Ha egy amerikai megnéz egy baseball meccset, vagy dobálgat a gyerekeivel, akkor a hagyományait, kultúráját is ápolja és őseire emlékszik. És ez nem csak amerikai történelem, de az adott ember családjának történelme is, hiszen Amerikában mindenkivel dobálgattak gyerekkorában. És a baseball történelmében hihetetlen nagy amerikai ikonok is születtek már, például

  • Joe DiMaggio,
  • Babe Ruth,
  • Mike Trout vagy éppen
  • Tone Stone.

Ők mindannyian elválaszthatatlan részei már az amerikai sporttörténelemnek és sportkultúrának.

Azért is különösen népszerű a baseball az amerikaiak közül, mert szinte bárkiből lehet sztárjátékos. Nem kell magasnak lenni, nem kell hatalmasnak lenni, nem kell túlságosan gyorsnak sem lenni, alkattól függetlenül bárki lehet jó játékos. Persze kell azért némi ügyesség, de nem csak az emberek 1-0,5%-a számára van esély arra, hogy nagy játékosok legyenek, ha valaki eltökélt, akkor háttértől és genetikától függetlenül ott lehet a legjobbak között. És bármilyen származással lehet valaki szuperjó dobó, nincs származási dominancia, mint például futásban az afrikai futók részéről. Ráadásul a baseball olyan sport, ahol egyetlen készség erőssége önmagában nem elégséges, kell sportosság, fegyelem, türelem, pontosság és így tovább.

Konklúzió

És a nézők vagy éppen a sportfogadók számára igen csábító, hogy 162 mérkőzéses naptára van a csapatoknak, kvázi az év nagy részében láthatjuk kedvenc csapatunkat és fogadhatunk is rájuk. Tehát annyira sok a mérkőzés, hogy ha egyet kihagyunk mondjuk az iskola vagy a munka miatt, akkor sem maradunk le semmiről és bármikor visszaszállhatunk a folytatásra. Fogadási szempontból pedig azért is különösen jó egy ilyen hosszú szezon, mert ennyi idő alatt bőven lehet információkat szerezni, híreket gyűjteni és mindig van lehetőségünk egy új fogadással korrigálni a korábbi tévedéseket. Összességében elmondható, hogy a baseballnak különleges helye van az amerikaiak szívében.

Nagyon szeretik a kosárlabdát, a jégkorongot és az amerikai focit is, de a tipikusan amerikai sportág, amelyet a legkisebb, vidéki amerikai településen is űznek és szeretnek, az a baseball. Apák és fiaiak töltenek órákat a kertben azzal, hogy dobálgatnak és ütögetnek. A baseballban meglévő nagy rivalizálások (Mets – Dodgers például) és barátságok tökéletesen mutatják azt a szenvedélyt, amely miatt ezt a sportot különlegesnek nevezhetjük. És magyarként is van értelme belepillantani és próbálkozni, lehet, hogy mi is megtaláljuk benne azt a szikrát.

Ha érdekesnek találtuk ezt az írást, akkor bátran keressük fel a szerző, Aladar Kollar honlapját ezen a linken, itt még több hasonló írást olvashatunk!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük