Szabó Szendével beszélgettünk
1978-ban került Barótról Kézdivásárhelyre, ahol a Vigadó Művelődési Ház színházi sza...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– Egy évet pihentél középiskola után, és csak azután jelentkeztél képzőművészeti egyetemre. Miért kellett ez az egy év?
– Elsősorban átgondolni, hogy biztosan ezt szeretném-e, aztán az elhatározásom után Vetró Andrással intenzíven készültem a felvételire. Ebben az egy évben ki tudtam alakítani olyan napi rutinokat magamnak, amik ma is segítenek, hogy rendszeresebbek legyenek a napjaim, heteim. Egyfajta türelemjátéknak is nevezhetném, hisz a vágyakozás végig bennem volt, de ebből még ma is táplálkozok, megtanultam várni.
– Milyen az egyetem, miket tanultok?
– Nagyon szeretem a műhely és a közös alkotás hangulatát benne, de úgy gondolom, a fejlődésem csak rajtam és a munkámon, az erre fordított időn múlik. Tárgyaim lefedik mind a hagyományos technikák elsajátítását, mind a tervezőgrafika egyes területeit. Tetszik, hogy a különböző folyamatokat más területre is egyszerűen át tudjuk vinni, így összefüggnek és nem elkülönülnek a különböző diszciplínák.
– Miért döntöttél a művészeti pálya mellett, hiszen tanítóképzőt végeztél?
– Viszonylag későn, Barabás Ágnes tanárnő hatására kezdtem először gondolkodni ezen, és mindig vonzott, a kiállítások is nagy hatással voltak rám. Nem szeretek okokat keresni arra, ha valamiben már benne vagyok, természetesnek tűnt választásom, és az, hogy ebben másoktól is megerősítést kaptam a kételyeim megszűntették. Mindig is vágytam valamit létrehozni, egy köztes világot, ahogy Paul Klee mondja.
– Az alkotásaidban az emberközelség mutatkozik meg. Miért ez a fő szál?
– Kimeríthetetlennek találom az embert, az emberi testet, vonz a test megérthetetlensége, a gesztusok, akaratlanul visszatérek ehhez a témához, de nem feltétlen tudatosan.
– Hány órát töltesz naponta alkotással?
– Amikor egy projekten dolgozom, akkor napi 4–5 órát. Természetesen van, hogy közben akár egy hetet is csak figyeléssel töltök, szükségem van szünetekre, de az is megtörténik, hogy 1 hét munka után is teljesen újrakezdek egy rajzot.
ost próbálom a napi vázlatrajzolást beiktatni napjaimba, amik 5–10 percesek.
– Mik a jövőbeni terveid? Hol látod magad mondjuk öt év távlatában?
– Nem szoktam előre tervezni, minél többet szeretnék fejlődni, rajzolni, kísérletezni, a jelenből, az aktuális lehetőségekből akarom a legtöbbet kihozni. Minden nagyon gyorsan változik körülöttem, körülöttünk, fölöslegesnek és időpazarlásnak érzem így gondolkodni a jövőről.