Első kiállítása előtt áll
A középiskola után egy évvel döntötte el a hatolykai Mátyás Réka, hogy a kolozsvári ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– Mesélj egy kicsit magadról, most mivel foglalkozol?
– Egy szerelemprojektben tevékenykedem Spanyolországban, az AADK Spain nevű nemzetközi művészeti platform csapatának vagyok a tagja.
– Jobb ott az élet, mint itthon? Mi a különbség?
– Más. Hogy jobb-e, azt nem tudom megmondani, hiszen két teljesen különböző helyzetről beszélünk, mindkettő a maga bájával és hátulütőivel, másrészt ez személyes preferenciák kérdése, relatív, hogy mit nevezünk „jó életnek”. Én többek között az otthonosan berendezett, eklektikus és pezsgő kocsmákat és kerteket nagyon szeretem Budapesten, vagy a magas belmagasságú polgári lakások hangulatát, vagy a Dunát nézni. Sajnos, a hatalmas programkínálat bennem gyakran azt a hatást váltotta ki, hogy a közelgő többi esemény lanyha tudatában hagytam ki csomó mindent. Otthon például a kertben, a diófa alatt a teraszon üldögélve kávézni szeretek anyukámmal, a családdal flekkenezni, régi barátokkal egy pohár bor mellett mesélni és nosztalgiázni. Azt mondanám, hogy Kézdin otthon lenni számomra a kikapcsolódás helye, ott tudok kicsit kiszakadni mindenből, teljesen nyugton lenni.
– Mit tanultál? Mi leszel, ha nagy leszel?
– Sok mindent tanultam, kezdem talán azokkal a dolgokkal, amelyeket intézményes keretek között. Az alapképzést kommunikáció és közkapcsolatok szakon végeztem Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen. Ezt követte a design- és művészetmenedzsment mesterszak a Moholy–Nagy Művészeti Egyetemen, Budapesten. Most épp kulturális menedzser vagyok, és azt hiszem, ez egy jó irány, amit folytatni szeretnék. Szakmai szempontból például rengeteget tanultam a Műhely Alapítványnál végzett munkám során, Budapesten, illetve az AADK Spain csapatával való együttműködés által, ami most is kitölti a mindennapjaimat, és terveim szerint ez így is marad. Egyébként csomó minden érdekel, és igyekszem autodidakta módon összeszedni mindenfélét, amit szükségesnek vagy érdekesnek találok. Tavasszal például egy feedback workshopon találkoztam az erőszakmentes kommunikáció fogalmával, amit elképesztően izgalmasnak és előremutatónak találok, és amibe épp most ásom bele magam mélyebben, podcastokat hallgatva. Aztán ott vannak a rutinok, amiket sikerült beépíteni a mindennapjaimba, a Duolingo és a Youtube jóga. Spanyolországi közösségemben például egész jól boldogulok már nemcsak angolul, hanem spanyolul is, a jóga által pedig a testemről tanultam sokat, vagy ami még fontosabb, az önfegyelemről.
– A művészetek területén is mozogsz. Pontosabban?
– Jelenleg a korábban is említett AADK Spain csapatával dolgozom. A platform egyik fő eleme a művészeti rezidenciaprogram, ahol a világ minden tájáról érkező művészeket fogadunk 1-6 hónapos időszakokra. Emellett más projektek és rendezvények is vannak itt, például épp most vagyunk túl egy De la Raíz al Noise nevű experimentális zenei fesztiválon. A saját teendőim eléggé szerteágazók, a projektmenedzsment mellett közéjük tartozik az itt megvalósított projektekhez kötődő nyitott műhelyrendezvények szervezése, a művészek munkáihoz kapcsolódó szövegek írása, és az itt megvalósított munkákat dokumentáló archívum kezelése vagy a közösségépítés is, és még sorolhatnám. Azt hiszem, ez nagyjából minden kisebb művészeti szervezetnél hasonló, nem túl nagy csapatban mindenbe belelátunk, és ott kapcsolódunk be, ahol épp szükséges.
– Kedved szerint maradnál még Spanyolországban, vagy inkább más helyeket próbálnál ki?
– A terv, hogy Spanyolországban maradok, egy ideig legalábbis biztosan. Mindig vonzóak az új helyek, és mostanra szerencsére sok helyen vannak közeli ismerősök.
(Az interjú teljes változatát a Vigadó Művelődési Ház Facebook-oldalán olvashatják.)