Ajánló
Az alábbi kulturális jellegű háromszéki eseményeket ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az Erdélyi Hagyományok Háza Hálózat létrejöttét örömmel üdvözölte Szatmári Ferenc RMNSZ-elnök. Mint mondta, szunnyadozó állapotból ébredt az egyesület, mert eddig anyagi és emberi erőforrás híján nem tudták terveiket megvalósítani. A változás szelei fújnak, mert jogilag már létezik az Erdélyi Hagyományok Háza, amelynek székhelye Marosvásárhelyen lesz, és amelynek támogatására számítanak.
– Örülök, hogy ennyi igényes ember jött össze – üdvözölte a múzeum Bartók-termében jelenlévőket Szatmári. Miután az RMNSZ-ben tapasztalható adminisztrációval járó problémákra is kitért, megfogalmazta elvárását, mely szerint remélhetően a rendezvényen arra is sor kerül, hogy megalakuljon a textilesek (azaz hímzők, szövők, viseletkészítők) szakmai testülete, amely a későbbiekben évi egy-két alkalommal összehozná tagjait, hogy egymástól is tanulhassanak.
A szombati rendezvény célja, hogy a résztvevők a termékekeit sikeresen piacosítsák, fogalmazott, de szeretnék, ha a szakértők a zsűrizésnél méltányolnák a hagyományőrzést is, nemcsak a modernizálást, mert „nekünk erdélyieknek ez az erősségünk, és erről nem akarunk lemondani, ez erdélyi sajátosság.”
László Eszter, az Erdélyi Hagyományok Háza Hálózat munkatársa vitába szállt a Szatmári Ferenc által megfogalmazottakkal, szerinte a mintakincsünk elemeivel is úgy fogalmazhatunk meg új gondolatokat a tárgyi kultúránkban, mint ahogy anyanyelvünk meglévő elemeit használjuk új és új mondatok alkotására. Nyilván ehhez anyanyelvi szinten kell ismerni a hagyományokat, felhasználásukat, üzenetüket. Így a rendezvényen elsősorban azoknak az alkotóknak igyekeztek a segítségére lenni, akik az ismereteiket elmélyítve használják fel modern tárgyakon, ruhadarabokon, textileken a régi elemeket.
A múzeumbeli egész napos rendezvényen szakemberek előadását is meghallgathatták a résztvevők: Szatmári Ibolya, az anyaországi népi iparművészeti zsűri debreceni textiles szakértője elmagyarázta, hogyan működik a bírálati rendszer, és azon örvendetes hírrel szolgált, hogy már kihelyezett helyszíneken is lehet alkalmanként zsűriztetni a munkákat (legközelebb november 16-án Válaszúton.) Ezután a hímzésminták tervezésekor, elhelyezésekor elkövethető hibákat sorjázta. Dr. Szőcsné Gazda Enikő, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzos muzeológusa a háromszéki hímzések, szőttesek azon jellegzetességéről beszélt, hogy a keleti és nyugati motívumvilágot ötvözik, míg Kissné Portik Irén néprajzkutató a szőttesek csíkozásában elrejtett információkat dekódolta.
Az ezután bemutatkozó székelyföldi alkotók elmondták, ők hogyan művelik mesterségüket, milyen az alkotói folyamat. Tanácsot is lehetett kérni tőlük: Vinkler Aranka népi iparművésztől, Vargyasi Melinda hímző szakoktatótól, a csíkszeredai Antal Imolától, aki a Népművészet Ifjú Mestere és szövő, valamint a bodosi Dávid Alpár viseletkészítőtől. A szervezők örömmel nyugtázhatták, van folyamatosság, jövő a hagyományőrzésben.