Családok a könyvtárban
Újabb olvasásnépszerűsítő és közösségfejlesztő nyári programot hirdet a Bod Péter Me...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– Van, amikor ez az időszak a vakációra esik, olyankor családi napokat is szervezünk, tavaszi táborba várjuk a gyermekeket. Általában azonban az iskolai szünet előtti napokban érkeznek a csoportok, nem csak Csernátonból, hanem a környező falvakból és Kézdivásárhelyről is, számos iskolából. Több száz gyerek fordul meg évente a tojásíró műhelyben, amelyet Haszmann Gabriellával vezetünk – részletezte Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus.
Ez olyan mesterség, ami sok figyelmet, óvatosságot igényel, ezért javasolják inkább nagyobb gyerekeknek, nekik is lesz leginkább sikerélményük, mondja Orsolya, beszélgetésünk közben is szemmel tartva az asztaloknál serénykedő kicsiket, hiszen a forró viasszal való munka felügyeletet igényel. Ugyanakkor az is fontos, hogy már kis kortól a gyerekek megtapasztalják az itteni hangulatot, megnézzék a műhelyben berendezett kiállítást, magukba szívják ezt a régi szép hagyományt, hogy az tovább öröklődhessen, ezért idén előkészítősöket is fogadtak.
Amikor van rá időkeret, a gyakorlati oktatást megelőzi egy elméleti felkészülés is, mesélnek a gyerekeknek a régi húsvéti szokásokról, a tojásírás hagyományáról, a díszítésekről – például, hogy a Gyimesekben csak pirosra festették a tojásokat, nálunk, Háromszéken több színt használtak.
– A téma köré kidolgoztunk egy múzeumpedagógiai foglalkozást is, feladatlapokat oldanak a kicsik, amelyen díszítéseket, mintákat kell kiegészíteniük, elmondjuk a megnevezéseket, ezek a tavaszhoz, a szerelemhez kapcsolódnak, illetve a húsvét vallásos jellegéhez, megjelennek az egyházi jelképek is – mindezekkel megismertetjük őket. Örömteli, hogy már nem csak a mi műhelyünkben nyílik ilyesmire lehetőség, megyeszerte sok helyen vannak alkalmak, amikor tojást festenek a gyerekek, vannak tanítónők, szülők, akik megtanulták, és átadják a technikát – osztotta meg a muzeológus. Egyre többen érdeklődnek a hagyományos módszer iránt, és használnak írókát, vagy ahogy a csángóságban nevezik, kesicét, hozzá méhviaszt.
A foglalkozáson a gyerekek önállóan viszik fel a választott mintát a tojásra, a festésben segítenek nekik, hogy végül büszkén vihessék haza saját munkájukat, vele együtt pedig egy szeletet autentikus népi hagyományainkból.