Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– A művésznő gondolkodása kötődik az archaikushoz, a kezdetek varázslatához. Minek a következménye lehet egy ilyesfajta gondolkodásmód?
– Talán nem is gondolkodásmód ez nálam, inkább érzésvilág. A nagy titok az, amely mindig titok marad. A filozófia, a vallás, a művészet, a tudomány a maga sajátos eszközeivel ráközelít erre a titokra. Az archaikus művészetek, az anatóliai bálványszobrocskák, a kükládikus, a zigurátos építészet, a Stonehenge-ek és nagyon hosszú a sor, a kezdetek megsejtéseinek leképeződése rendkívül izgalmas területe létezésünk történetének. Meghatározó számomra, hogy ezekre a saját, a mai világ kontextusában formálódott szemmel rácsodálkozhatom.
– Mi az, ami alkotás közben a legnagyobb kihívást jelenti?
– Megoldandó technikai gondok állandóan felbukkannak, de a munka inkább folyamatos ráhangolódásról szól, rácsodálkozás a kíváncsiság és a vizuális késztetés irányába.
– Formaképzésében látható a természeti elemek által végletekig egyszerűsítésre való hajlandóság és precíz kivitelezés. Hogyan értelmezhető ez a fajta megnyilvánulás egy laikus számára? Mi az üzenete?
– Sokat tanultam és folyamatosan tanulok a természeti formák időkoptatta, szerves alakulásából, a kőzetek, ásványok csodálatos variáltságából. Az agyag átalakulásainak követése a különböző oxidációs, redukciós vagy a kettő irányított kombinálását megvalósító égetéseken keresztül varázslatos élmény lehet mind a keramikus, mind a laikus számára. Nem hiába nevezték el a japánok az általam is sokat használt raku-technikát élménykerámiának. Az üzenet, a közvetítés az érzetek dimenziójában valósul meg, és jut vissza az alkotóhoz vagy a befogadóhoz.
– Hogyan határozná meg az alapgondolatot, ami az egyéni stílusát kialakította?
– Az agyaggal történő dialógusban mindig az anyag küldte érzetekre való maximális ráhangolódás érdekelt, s hogy ezekre az érzetekre milyen választ adok. Ebből a szempontból nézve kb. 55 éves tevékenységem egyfajta személyes napló a kerámiaanyagok nyelvén, amelyben a különböző időszakok egymásból következnek.
– Melyek azok az anyagok, amelyeket felhasznál az alkotás során? Miért e választás?
– A kerámiára figyelés közvetlenül nyit utat a természetben fellelhető anyagok és azok átváltozásai, egymás utánzása felé. A Metamorphosis–Mimesis olyannyira lekötött éveken keresztül és vált izgalmas területté számomra, hogy e címszó alatt volt megrendezve egyéni kiállításom a kolozsvári múzeumban, néhány év múlva a mogoșoaia-i Brâncoveanu-palotában, és a római kiállításom vezérfonala is ez volt. A mostani, sepsiszentgyörgyi kiállításomon is bemutattam ezt a problémakört.
– Alkotásai egy letűnt korból kaphatták az ihletet, amikor a természet összefonódott az emberek mindennapjaival. Hogyan magyarázható az effajta mozgatórugó?
– A természet és az anyagok közvetítette érzetek adják számomra az ihletet, illetve megszólítanak, és én elmerülök ebben a megszólítottságban; hogy miért ez a kő vagy furcsa fadarab, fakéreg állít meg, miért hat rám, mit üzen a színek, formák, textúrák szintjén.
– Kedvenc színe?
– Kedvenc színeim vannak, és inkább kontextusban, egymáshoz kapcsolódásukban, áttűnésekben érzékelem ezeket. Szeretem a kék változatait a lilába fordulótól, a türkizen keresztül, a zöld árnyalatáig, a fehérek, feketék csodálatos variációit bizonyos kopott vörösekkel, szürkékkel, és még sorolhatnám.
– Mit vihetünk haza „tarsolyunkban” a kiállításról?
– Csak azt, ami élmény volt.
Hodor Enikő
Maradandó élményt nyújtó az ilyen alkotás. A tárgy is hosszú távon megmarad és üzen a következő években is. Jó kérdésre, jó válasz. Gratulálok a cikkben szereplő információkért.