Az augusztusi Székelyföldből
A Székelyföld folyóirat 2022/8. számában számos háromszéki vonatkozású írás olvasható.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Nagy György kovács örömmel fogadta idén is a táborozókat, azt mondta, célja, amit ő egyben kötelességnek is tekint, a szakma továbbadása, a fiatalok tanítása:
– Ennyivel tartozunk a szakmának és a közösségnek is – hangsúlyozta az Erdővidéken, de Erdővidék határain túl is már jól ismert, idén 50. életévét töltő díszműkovács. Kezei alól már első pillantásra is feltűnően szép remekművek kerülnek ki, nagyobb munkái ismertek Sepsiszentgyörgyön, Brassóban is, de nemzetközi szakmai versenyeken is nemegyszer részt vett már, Ausztriában vagy Magyarországon, ahol a Budai várban már kétszer is kiállított.
– Örvendek, hogy itt, Olaszteleken jöhetett létre ez a tábor, melyhez hasonlót lehet szerveznek máshol is, de túl sok biztos nincs belőle – mondta, majd arról ejtett szót, miért is szép a kovácsszakma, mi meg arról kérdeztük, van-e jövője egyáltalán ennek a mesterségnek.
Megtudtuk, hogy igenis, van érdeklődés a kovácsszakma iránt, a hasznos, időtálló tárgyak kikovácsolásához azonban a művészi érzéken túl rengeteg türelem is kell, ez valószínűleg (feltételezzük mi) nem az a mesterség, ami máról holnapra meggazdagodást hoz, de rendkívüli elégtétellel gazdagíthatja végül az embert. Ezt bizonyítja visszatérő tanítványainak lelkesedése is, akik a tábor öt napja alatt tűzifogókat, gyertyatartókat készítettek, és szívesen maradtak volna még, annyira megkedvelték a látottakat, tanultakat.
– Precízen, ki-ki a saját egyéniségét is belefonva készítette el a rábízott tárgyat – mondta, gondolatát kiegészítve azzal, hogy igen, a kovács keze munkájában ott van az egyénisége is, az teszi őt és munkáját maradandóvá.
Hangsúlyozta, hogy nálunk, a kovácsszakmában is, mint minden egyébben, fennáll az elhígulás veszélye, vannak, akik ipari mennyiségben gyártják és kovácsoltvasként árulják termékeiket, csakhogy az már bóvli, de ritka a szakavatott szem, aki felismerné köztük a különbséget.
Ezért lenne szükség mifelénk is – említette – egy szakmai fórumra, ami valahogy megvédené a szakma becsületét. Addig is, míg egy ilyen alakul, Nagy György kovácsmester Olasztelek egyik csendes utcájában végzi a dolgát, és hisz abban, hogy a mesterembert mindig a munkája dicséri.
– Elégtétellel tölt el, hogy a fiatalok visszajárnak hozzám, kíváncsiskodnak, érdeklődnek. Úgy gondolom, egy pár év múlva kiváló szakemberek válhatnak belőlük – összegzett.
Munkája iránt elismeréssel adóznak a műhelyét és a néhány éve létrehozott kovácsmúzeumát látogatók is, akik nemcsak az ő, de Erdővidék és Olasztelek hírnevét is továbbviszik a nagyvilágba.