Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Békeévek Mars árnyékában

Nagy Józsefnek a Székely Határvédelmi Erők története (1940-1944) című könyvét mutatják be február 16-án, szerdán 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. A házigazda intézmény Háromszéki TÉT-estek (Tudás – Élmény – Tapasztalat) sorozatába illeszkedő rendezvényen a kötetet, amely a Kriterion Könyvkiadó 20. század című könyvsorozatában jelent meg 2021-ben, Magyarosi Sándor hadtörténész méltatja.

Nagy József (1986) történész, az ELTE BTK doktora. Kutatási területe Észak–Erdély 1940 és 1944 közötti hadtörténeti vonatkozásai, és ennek a korszaknak a kollektív emlékezete Székelyföldön.
A Magyar Királyi Honvédség keretében létrehozott Székely Határvédelmi Erők története a második világháború átfogó eseményfolyamában csakúgy különleges színfolt, mint a „kis magyar világ” (1940–44) partikuláris históriájában. A hadseregszervezés e némileg rendhagyó epizódja közvetlen módon következik a székelység történeti önképének „katonás” jellegéből, amelyet mind a mai napig élő hagyományelemnek tekinthetünk.


Az 1921-től fogva megtapasztalt kisebbségi lét ráadásul felerősíti mindazokat a kulturális vonásokat, amelyek a székelyföldi nemzetépítés szolgálatába állíthatók, így az Árpád-korig visszanyúló székelyföldi katonáskodásról alkotott történeti kép mítoszainak fejlődése és átalakulása folyamatos – ennek kutatása pedig igazi kihívás a történész számára. E tényszinten megalapozott, mégis mitikus színezetűnek tekinthető paradigmát közelíti meg e könyv történeti források széles skálájára támaszkodva – áll a könyv fülszövegében.

A rendezvény az érvényben lévő járványügyi előírásokhoz igazodik.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük